fot. httpspixabay.complphotosnorka-zwierzt-przyrody-predator-1394881

Rolnicze organizacje chcą uznania COVID-19 u norek za chorobę zwalczaną z urzędu

Rolnicze organizacje chcą, by COVID-19 u norek został uznany za chorobę zwalczaną z urzędu. Dzięki zmianie przepisów hodowcy mogliby uzyskać odszkodowania za likwidację chorych zwierząt, tak jak w przypadku m.in. ptasiej grypy.

Pismo w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorza Pudy, skierował prezes Krajowej Izby Rolniczej.

Podobne oczekiwania ma także Janusz Gargała z rolniczej „Solidarności”.

– Hodowla norek to dział produkcji rolnej, podobnie jak hodowla trzody chlewnej, hodowla mleka czy bydła. Bydło hoduje się również po to, żeby były skóry, a ze skór robi się buty. Jeśli są odszkodowania np. za ptasią grypę czy za afrykański pomór świń, to nie może być tak, że za norki odszkodowań nie ma, ponieważ są na cenzurowanym. Jest to szczególna sytuacja i nie wyobrażam sobie, żeby pozostawić hodowcę samemu sobie – powiedział Janusz Gargała.  

Na początku tygodnia wykryty został pierwszy przypadek koronawirusa u stada norek w Polsce. [czytaj więcej] Trwa utylizacja blisko 6 tys. chorych zwierząt na koszt budżetu państwa.

W związku z tym hodowca może liczyć na nagrodę wojewódzkiego lekarza weterynarii albo karę w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania fermy.

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nie przewiduje odszkodowania za zabite norki.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl