„Polska niepodległość to wyzwanie”

Polska niepodległość to wyzwanie stojące przed obecnym pokoleniem i trzeba mu sprostać – powiedział prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że jedyną odpowiedzią na to wyzwanie jest budowa silnego państwa; silnego gospodarczo, moralnie i militarnie.

Słowa te Jarosław Kaczyński wypowiedział wczoraj przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W przeddzień święta Niepodległości PiS zorganizowało w Warszawie uroczystości, połączone z comiesięcznym upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej. Ich ważnym elementem był Marsz Pamięci, który wyruszył sprzed archikatedry Św. Jana Chrzciciela i zakończył przed Pałacem Prezydenckim.

Uczestnicy marszu przeszli też przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

W wygłoszonym tam przemówieniu Jarosław Kaczyński scharakteryzował pokolenie tych, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że sprawa polskiej niepodległości jest żywa do dziś, zagraża jej jednak potężny front, który atakuje naszą tradycję, rodzinę i Kościół. Dodał, że jest także drugi  front, tych którzy chcą oddawać naszą suwerenność; którzy dążą do sfederalizowanej Europy.

– Jest więc sprawa polskiej niepodległości wyzwaniem stojącym przed naszym pokoleniem. Wyzwaniem, któremu musimy sprostać. Jest tylko jedna odpowiedź na to wyzwanie: musimy budować silne państwo polskie. Silne gospodarczo, silne moralnie, silne militarnie. Innego rozwiązania nie ma. Kto tego nie rozumie, kto nie rozumie, że to będzie wymagało wysiłku, czy być może poświęceń – ten godzi w polską niepodległość – powiedział prezes PiS.

Silne państwo musi być też państwem sprawiedliwym i takim, które zapewnia szansę, by polskie rodziny mogły mieć dzieci – dodał Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że pierwszym krokiem na drodze ku budowaniu silnego państwa jest odsunięcie od władzy, tych którzy godzą w polską niepodległość, naród i przyszłość.

–  Trzeba ich raz na zawsze odsunąć od wpływów, od władzy. To jest nasze zadanie, to jest pierwszy krok ku budowie silnej Rzeczypospolitej. Ku budowie takiego państwa polskiego, które zapewni nam niepodległość i zapewni nam to, co tak mocno oddziaływało 95 lat temu; zapewni nam godność. Bo niepodległość jest także wymogiem godności, godności każdego Polaka – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Po wystąpieniu delegacja PiS-u złożyła kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Marsz poprzedził koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej i Msza św. Na Eucharystii pojawiły się m.in. grupy rekonstrukcyjne z różnych epok.

RIRM 

drukuj