fot. Adam Guz/KPRM

Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada kolejne wsparcie dla polskich firm. W marcu do przedsiębiorców trafi 4,5 mld zł. Dodatkowo rząd umorzy zwrot pomocy z zeszłego roku dla ok. 50 rodzajów działalności.

To już rok od wprowadzenia stanu epidemii w Polsce. W wyniku lockdownu zamknięto wiele gałęzi gospodarki. Na walkę z kryzysem wywołanym pandemią polski rząd przeznaczył ponad 312 mld zł. Dzięki temu udało się uratować wiele miejsc pracy. Tarcze antykryzysowe pomogły wielu firmom. Z takiego wsparcia skorzystała m.in. spółka Sigma – mówi prezes firmy Paweł Hajduk.

– Wszyscy wiedzą, jak było. Gospodarka stanęła i akurat w tym dobrym momencie ta tarcza do nas wpłynęła i mogliśmy sobie nią pomóc, jeżeli chodzi o płynność – tłumaczy Paweł Hajduk, prezes Zarządu firmy Sigma S.A.

Teraz przed nami trzecia fala koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kontynuowanie wsparcia dla polskich firm. Na koronakryzysie najbardziej ucierpiała branża gastronomiczna, hotelarska,  rozrywkowo-kulturalna oraz przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą detaliczną.

– Podjąłem decyzje o tym, że w marcu będziemy kontynuować program wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. To 4,5 mld zł przekazane do dyspozycji przedsiębiorców – zapowiada premier RP.

W nowej puli pomocy znajdzie się 1 mld zł na zwolnienia ze składek na ZUS, około 500 mln zł na postojowe i dopłaty do wynagrodzeń, a także 1 mld zł bezzwrotnych dotacji dla małych i mikro-firm. Co więcej, pieniądze, które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm i które miały być w 25 proc. zwrócone, będą mogły pozostać w firmach.

– Dla tych branż najbardziej dotkniętych ok. 50 PKD, będą mogły być pozostawione w firmie – wyjaśnia Mateusz Morawiecki.

Z założenia pomoc firmom to szansa na utrzymanie miejsc pracy. To bardzo ważne, kiedy na zachodzie szaleje bezrobocie.

– Na szczęście, u nas tę największą wartość gospodarczą, jaką są miejsca pracy, udało się w dużym stopniu zachować – ocenia premier.

Rząd podjął także decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego do 28 marca.  Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl