Projekt emerytur dla matek, które urodziły i wychowały, co najmniej czworo dzieci jest gotowy

Projekt emerytur dla matek, które urodziły i wychowały, co najmniej czworo dzieci jest już gotowy i niebawem ma trafić do konsultacji zewnętrznych. Niewykluczone, że już we wrześniu zajmie się nim parlament.

Emerytura będzie przysługiwała kobietom, które nie wypracowały sobie świadczenia. Jej wysokość będzie odpowiadała tej minimalnej, która obecnie wynosi 1029 zł.  Matki, które nabyły prawo do świadczenia, ale jego kwota jest niższa od minimalnej, otrzymają wyrównanie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że koszt regulacji wyniesie ok. 915 mln zł. Jak wskazała szefowa resortu Elżbieta Rafalska fundusz ubezpieczeń społecznych jest przygotowany na taki wydatek.

– Część kobiet będzie miała tylko uzupełnione to świadczenie, bo wiele z nich pracowało, 10, 12, 15, 17 lat. Niektóre rzeczywiście nie pracowały i otrzymają to świadczenie. To nie jest taki wydatek, którego fundusz ubezpieczeń społecznych by nie udźwignął. Jeżeli to jest propozycja rządowa, przemyślana i dokonano tu oceny skutków regulacji, to nie ma żadnych obaw, co do tego, że tego rodzaju obciążenie nie jest do udźwignięcia dla budżetu państwa. Jest też wyrazem uznania i docenienia roli tych kobiet, które zajmowały się wychowaniem dzieci i nie mogły dopracować wymaganego stażu pracy – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

O inicjatywie emerytur dla matek, które urodziły, co najmniej czworo dzieci poinformowała wicepremier Beata Szydło podczas kwietniowej konwencji Zjednoczonej Prawicy.

Nad projektem ustawy w tej sprawie pracowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Ministerstwem Finansów, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Regulacje miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Rodzin, które posiadają czworo dzieci jest obecnie w Polsce 70 tys.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl