ZUS wyśle do ubezpieczonych listy z informacją o stanie konta emerytalnego

Do końca sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle do ubezpieczonych prawie 19 mln listów z informacją o stanie ich konta emerytalnego. Akcja ich dystrybucji rozpoczęła się na początku tygodnia.

Pismo kierowane jest do każdej osoby, na której konto w ZUS wpłynęła co najmniej jedna składka. Znajduje się w nim m.in. informacja o hipotetycznej emeryturze, wyliczonej na podstawie odłożonych składek.

Osoby, do których trafi dokument, powinny go uważnie przeczytać i sprawdzić, czy dane w nim zawarte są zgodne z tym, co przedstawia nam pracodawca – podkreślił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

– W tym liście znajduje się dokładny stan ich (ubezpieczonych – red.) konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Z tego konta będzie wyliczona emerytura, ważne więc by sprawdzić, czy ten stan konta zgadza się z naszym poglądem na temat tego, co możemy wymienić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Ważne żeby ten stan konta zweryfikować w oparciu m.in. o to, co przedstawia nam pracodawca, czyli czy składki, które powinny wpływać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na nasze konto emerytalne rzeczywiście na to konto wpływają w takiej wysokości, jak powinny. Po drugie, powinniśmy zweryfikować, jeżeli pracowaliśmy przed 1999 rokiem, czy mamy wyliczony kapitał początkowy. Jeżeli mamy w rubryce „kapitał początkowy” kwotę 0 zł, powinniśmy wystąpić o naliczenie kapitału początkowego – poinformował Wojciech Andrusiewicz.  

Z informacji przesłanych przez Zakład, ubezpieczeni będą mogli dowiedzieć się też m.in. ile składek trafiło na subkonto w ZUS, a ile ewentualnie do wybranego przez nich otwartego funduszu emerytalnego. Z listu dowiedzieć będzie się można także, jakie przysługują nam konkretne świadczenia, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne.

RIRM

drukuj