fot. PAP/Wojciech Pacewicz

ZUS: w ramach e-składki do zakładu wpłynęło ponad 200 mld zł

Ponad 200 mld zł wpłynęło od stycznia na indywidualne numery rachunków składkowych w ZUS. To o blisko 12 mld zł więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku – poinformował rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz.

Od 1 stycznia przedsiębiorcy korzystają z e-składki – wpłaty składek dokonują na jeden indywidualny rachunek zamiast robić cztery lub pięć osobnych przelewów na poszczególne fundusze.

Chodzi o Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i emerytur pomostowych. Kwotę przelewu ZUS księguje i automatycznie przekazuje do odpowiedniego funduszu.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS-u, mówi, że dobra sytuacja gospodarcza w kraju przyczynia się do ściągalności składek.

– Na pewno duży wpływ na ściągalność składek ma dobra sytuacja gospodarcza w kraju. Na pewno pomaga też uszczelnienie systemu poprzez wprowadzenie indywidualnych numerów rachunków składkowych, na które przedsiębiorcy wpłacają składki. Zamiast trzech lub nawet czterech przelewów, jakie przedsiębiorcy musieli wykonać w ubiegłym roku, wykonują jeden przelew, a ZUS rozksięgowuje ten przelew na poszczególne fundusze – podkreśla Wojciech Andrusiewicz.

Od początku roku ZUS prowadzi wysyłkę informacji do przedsiębiorców o stanie ich bieżących rozliczeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zasad księgowania wpłat od stycznia 2018 r.

Dotychczas do płatników składek trafiło w tej sprawie blisko 750 tys. listów.

RIRM

drukuj