MRPiPS: stopa bezrobocia w lipcu utrzymała się na poziomie – 5,9 proc.

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu z czerwcem utrzymała się na tym samym poziomie – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak wynika z szacunków ministerstwa stopa bezrobocia się nie zmieniła, ale liczba bezrobotnych w lipcu spadła o 6,4 tys. osób (o 0,7 proc.) w porównaniu ze stanem w czerwcu i wyniosła 961,5 tys. osób.

„Kolejny miesiąc z bezrobociem poniżej granicy 6 proc. to powód do ogromnej radości, ale też zmiany myślenia o rynku pracy i jego problemach” – oceniła cytowana w komunikacie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

„Musimy skupić się teraz na zapewnieniu pracowników w branżach, w których są znaczące deficyty oraz na zachęcaniu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, aby wrócili do Polski. Mamy coraz lepsze warunki dla pracowników, rosną wynagrodzenia” – podkreśliła minister.

Liczba bezrobotnych w lipcu była o 178,5 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 15,7 proc.). Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 129 tys.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się w 12 województwach, przy czym najbardziej w województwach: zachodniopomorskim – o 1,8 proc. (0,8 tys. osób); śląskim – o 1,7 proc. (1,4 tys. osób); kujawsko-pomorskim – o 1,3 proc. (o 1,0 tys. osób); mazowieckim – o 1,3 proc. (o 1,8 tys. osób).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl