MRPiPS chce złagodzić wymogi ws. prowadzenia żłobków

Zlikwidowanie wymogu posiadania w żłobku odrębnej sali do leżakowania oraz obniżenie wymogów, jeśli chodzi o liczbę opiekunów, która ma przypadać na  dzieci – wprowadzenie takich rozwiązań rozważa resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę w środę podczas spotkania z dziennikarzami, że złagodzenie wymogów przy prowadzeniu żłobków może przyczynić się do zwiększenia liczbę wolnych miejsc w tych placówkach. Chodzi m.in. o likwidację wymogu posiadania oddzielnych sal do leżakowania.

„Do tej pory był wymóg posiadania dwóch sal i to był jeden z warunków koniecznych” – przypomniała.

Przekonywała, że w wielu krajach przy prowadzeniu żłobków nie jest wymagane posiadanie odrębnej sali, w której dzieci mogą spać w ciągu dnia.

„Chcielibyśmy zrezygnować z obowiązku posiadania dwóch pomieszczeń w opiece żłobkowej” – zaznaczyła.

Minister zwróciła uwagę, że resort rozważa także obniżenie wymogów, jeśli chodzi o liczbę opiekunów, która ma przypadać na dzieci.

„Do tej pory jest jeden opiekun na ośmioro dzieci. Zastanawiamy się między 10 a 12 osób, ale decyzji ostatecznych nie ma. Dotyczy to jednak dzieci starszych. Nie takich malutkich. Trzeba byłoby brać pod uwagę wiek dzieci, nad którymi sprawowana jest opieka” – mówiła.

Jak podkreśliła, zmiany nie mogą obniżyć bezpieczeństwa i standardów opieki.

„Inna jest opieka, kiedy mamy malutkie dzieci np. półroczne, a inna jak to są dwulatki, czy półtoraroczne dzieci” – zaznaczyła.

„Nasze działania, wynikające z przeglądu idą w tym kierunku, żeby ułatwić i obniżyć koszty opieki żłobkowej, a równocześnie zachować wysokiej jakości standard opieki” – dodała szefowa resortu rodziny i pracy.

Rafalska przyznała, że żłobków w Polsce jest ciągle mało.

„W małych miejscowościach są niedostępne. Te, które są niepubliczne, są stosunkowo drogie. Nasze działania zmierzają ku temu, aby poprawić dostępność do miejsc żłobkowych. Chcemy, żeby odpłatność w tych miejscach była mniejsza” – powiedziała.

Przypomniała, że rząd realizuje program „Maluch Plus”, który ma zwiększyć liczbę żłobków. To program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu. Program skierowany jest do gmin, osób fizycznych, osób prawnych (w tym uczelni) i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl