PSP: 1300 interwencji po opadach śniegu; 98 tys. odbiorców nadal bez prądu

Już ponad 1300 razy interweniowali strażacy w związku z wichurami i opadami śniegu, które uszkodziły linie energetycznie głównie na południu kraju; 98 tys. odbiorców pozostaje bez prądu – wynika z najnowszych danych straży pożarnej i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Tylko w ciągu ostatniej doby w całym kraju strażacy wyjeżdżali 280 razy do zgłoszeń o połamanych i powalonych drzewach lub ich konarach, które zatarasowały drogi i chodniki.

„Od północy odnotowaliśmy już ponad 1000 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów śniegu i silnego wiatru. Najwięcej w województwie śląskim – 548, opolskim – 172, lódzkim – 136” – powiedział w środę przed godz. 17 rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Poinformował, że w okolicach Lublińca oraz Kłobucka ratownicy dostarczyli do kilku prywatnych mieszkań i domów agregaty, które zasilają aparaturę medyczną, m.in. respiratory.

Rzecznik PSP podkreślił, że na szczęście nie doszło do wypadków śmiertelnych i nikt nie został poszkodowany. W miejscowości Rzędowice w powiecie Miechowskim w Małopolsce pod ciężarem śniegu częściowo zawalił się dach budynku gospodarczego.

Z najnowszych danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że bez prądu pozostaje 98 tys. odbiorców. Najwięcej w woj. śląskim – ponad 66 tys., łódzkim – 26 tys., świętokrzyskim – 2,6 tys. i małopolskim – 1,7 tys. Awarie są na bieżąco usuwane przez służby energetyczne.

PAP/RIRM

drukuj