fot. PAP/Leszek Szymański

Polska niesie pomoc Turcji

Polscy strażacy dotarli do Turcji. Biorą udział w akcji ratunkowej po silnym trzęsieniu ziemi, jaki nawiedził kraj. Najnowszy bilans wskazuje na ponad 1600 ofiar w Turcji i ponad 1000 w Syrii, dla której wstrząsy są kolejnym ciosem obok trwającej od 11 lat wojny.

Pomoc wciąż nie dotarła do tysięcy osób.

Tam jest moja żona. Nigdy nie należy tracić nadziei, ale najprawdopodobniej umarła – mówił mąż zaginionej żony.

Turcja i Syria opłakują zmarłych. Bilans ofiar wczorajszego trzęsienia ziemi wciąż rośnie. Ci, którzy przeżyli, są bez dachu nad głową. Pod gruzami spędzili nawet kilka godzin. W obliczu ogromnej tragedii Ankara zwróciła się z prośbą o pomoc międzynarodową.

Dotarły do nas oferty z 45 krajów, w tym z NATO i Unii Europejskiej –  powiedział Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji.

Wśród nich jest oferta z Polski. Do Turcji udali się polscy strażacy. To wpis, jaki późnym wieczorem pojawił się na profilu Państwowej Straży Pożarnej.

„Grupa HUSAR Poland, w skład której wchodzi: 76 strażaków, 5 ratowników medycznych, 8 psów, 20 ton sprzętu, właśnie zakończyła odprawę oraz procedury lotniskowe i jest gotowa do wylotu” –  poinformowano na Twitterze Państwowej Straży Pożarnej.

Polski zespół będzie pracował bez przerw. Nie ma czasu do stracenia.

Wysyłamy ludzi, którzy są wyspecjalizowani w tego typu działaniach. Psy są specjalnie przygotowane do szukania ludzi, a nasi funkcjonariusze mają doświadczenie i wiedzę. Byliśmy na wielu misjach – zaznaczył Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Prezydent USA, Joe Biden, wysłał na miejsce tragedii ratowników ze Stanów Zjednoczonych. W Syrii chce pomóc przez organizacje humanitarne.

Wszystko, czego potrzebuje Turcja, możemy zapewnić. Powinni odebrać telefon i dać nam znać. Jesteśmy gotowi, aby pomóc naszemu sojusznikowi w potrzebie. Podobnie, jeśli chodzi o ludność Syrii – zapewnił Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Po pierwszym potężnym uderzeniu przyszły kolejne. W nocy z poniedziałku na wtorek w środkowej Turcji odczuwalny był trzeci wstrząs. Najsłabszy z dotychczasowych.

Dramat przeżywa Aleppo. Syria od 11 lat nie może poradzić sobie z trwającą wojną. Trzęsienie ziemi to kolejny cios.

Nie spaliśmy całą noc, boimy się – mówił mieszkaniec Aleppo.

Tutaj po 5-6 godzinach od pierwszego wstrząsu wciąż zawalały się kolejne budynki.

Oferujemy potrzebną pomoc medyczną rannym, a także zapewnienie schronienia osobom dotkniętym zawalonymi budynkami – podkreślił Mohammad Khaled al – Rahmoun, minister spraw wewnętrznych Syrii.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1622846155422937089

Katastrofa humanitarna w Syrii jest ogromna. W kraju jest potężna bieda. Potrzeba żywności i ubrań dla tysięcy osób. Syria zwróciła się o wsparcie do ONZ i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

TV Trwam News

drukuj