fot. PAP/EPA

Irak: Jedna osoba zginęła w protestach w Bagdadzie

Jedna osoba zginęła, a ponad 100 zostało rannych, głównie członków irackich sił bezpieczeństwa, w czasie piątkowych protestów w stolicy Iraku Bagdadzie, w trakcie których doszło do starć między zwolennikami proirańskiej szyickiej milicji a policją – poinformowały władze kraju.

Protest odbył się pod hasłem odrzucenia wyników wyborów parlamentarnych, które odbyły się w zeszłym miesiącu i w których największymi przegranymi były proirańskie milicje.

Oficjalnie nie jest podane, co wywołało starcia. Według lokalnych doniesień doszło do wymiany ognia między protestującymi, którzy od ponad trzech tygodni koczują przy Zielonej Strefie, a policją.

Przekazy w lokalnej prasie mówią o około 300 protestujących, którzy maszerowali w kierunku Zielonej Strefy. Gdy zostali zatrzymani przez policjantów, zaczęli rzucać kamieniami w ich stronę. Zdaniem dziennikarzy potem doszło do starć, w których jedna osoba zginęła, a rannych zostało 125 osób w tym 27 cywilów i 98 funkcjonariuszy służb.

Wybory do Rady Reprezentantów, jednoizbowego parlamentu z 10 października były efektem fali protestów społecznych w 2019 r., których stłumienie pociągnęło za sobą ponad 600 zabitych, 30 tys. rannych i setki aresztowanych.

PAP

drukuj