fot. PAP

Pierwsze czytanie projektu ws. świadczeń pielęgnacyjnych – 1 kwietnia

Pierwsze czytanie projektu ustawy ws. podwyższenia świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych odbędzie się 1 kwietnia na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej zajęła się dziś rządowym projektem podwyższającym świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.  Zakłada on, że świadczenie to od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. – do 1200, a od 2016 r. – do 1300 zł netto.

PiS proponuje, by świadczenie wynosiło 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Partia wnioskuje też, aby w tej wysokości było wypłacane już od tego roku, a po środki można sięgnąć z Funduszu Pracy – powiedział poseł Stanisław Szwed.

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego jest wtedy, gdy ktoś rezygnuje z pracy. A te osoby muszą zrezygnować z pracy, by móc opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi. I teraz, jeżeli od tego wyjdziemy i mówimy o najniższej płacy, to jest to najmniejsze oczekiwanie ze strony rodziców. Rodzice nie żądają przeciętnej płacy, tylko minimalnego świadczenia, aby od tego mogli odprowadzać składki. Jednocześnie jako klub PiS chcemy zaproponować, żeby to świadczenie związać z przeciętnym wynagrodzeniem – zwrócił uwagę poseł Stanisław Szwed.

Solidarna Polska chce, aby już w tym roku wysokość świadczenia osiągnęła poziom płacy minimalnej. Klub zapowiedział, że taki wniosek zgłosi podczas drugiego czytania.

Poprawki będą szły w kierunku, żeby świadczenie pielęgnacyjne już od tego roku było równe kwocie najniższego wynagrodzenia, bo taki postulat uważamy za właściwy i słuszny. Uważamy także, że szybki tryb powinien być poddany projektowi rządowemu, który 25 marca wpłynął do Sejmu, a dotyczy kilkuset tysięcy dorosłych opiekunów osób niepełnosprawnych – zaznaczył poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący KP SP.

Minister Kosiniak-Kamysz przedstawił również projekt przywracający zasiłki opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Jest to realizacja wyroku TK. Zgodnie z nim opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, otrzymają zwrot zasiłków z ustawowymi odsetkami.

Na jutro protest przed Sejmem zapowiedzieli opiekunowie niepełnosprawnych osób dorosłych.

RIRM

drukuj