fot. PAP/Leszek Szymański

MRPiPS: Wprowadzanie „500 plus” na pierwsze dziecko przebiega zgodnie z harmonogramem

Wprowadzanie Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego przebiega zgodnie z harmonogramem – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca internetowo, a osobiście od 1 sierpnia.

Jak poinformowała szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska, do tej pory, gdy obowiązywało kryterium dochodowe, z programu korzystało 3,7 mln dzieci. Po jego rozszerzeniu będzie to 6,8 mln dzieci.

Dotychczas 53 proc. wszystkich polskich dzieci do 18. roku życia korzystało ze świadczenia „500 plus”. Teraz obejmie ono 100 proc. Warunkiem koniecznym jest złożenie wniosku, ponieważ świadczenie nie jest przyznawane z urzędu.

Kluczowa zmiana to objęcie pomocą w wysokości 500 zł także pierwszego dziecka, bez kryterium dochodowego – przypomniała dziś w Polskim Radiu szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Minister poinformowała też o innych zmianach.

– Przyznajemy również świadczenie dzieciom, które są umieszczone  w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Do tej pory z programu korzystały dzieci będące w pieczy zastępczej, rodziny zastępcze. Teraz dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych jest nieliczna grupa – 13 tys., zaś dzieci w pieczy zastępczej – 46 tys., więc pokazujemy, że na tym programie korzystają dodatkowe grupy – zaznaczyła minister Elżbieta Rafalska.

Dodatkowym ułatwieniem dla rodziców jest wydłużenie z jednego do trzech miesięcy okresu na złożenie wniosku o świadczenia po narodzeniu dziecka.

Według MRPiPS koszt tego programu to dla budżetu dodatkowo 9,6 mld zł, a w całym roku budżetowym 2020 – 41 mld zł. Od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu Rodzina 500 plus przeznaczono na niego blisko 70 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl