fot. PAP/Rafał Guz

Min. A. Zalewska: Egzaminy po gimnazjum i po ósmej klasie generalnie przebiegły bez zakłóceń 

Egzaminy po gimnazjum i ósmej klasie przebiegły bez zakłóceń zgodnie z procedurami i prawem – powiedziała szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Uczniowie klas VIII szkół podstawowych po godzinie 9.00 przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego. W poniedziałek pisali egzamin z języka polskiego, a we wtorek z matematyki.

Na konferencji prasowej z szefem Centralnej Komisji Edukacyjnej, minister edukacji Anna Zalewska wstępnie podsumowała ich przebieg. Większych problemów nie było mimo, że dziesiąty już dzień trwa strajk ZNP i FZZ.

Szefowa MEN podziękowała m.in. dyrektorom szkół, kuratorom, nauczycielom i wolontariuszom, którzy pomogli w zorganizowaniu egzaminów i ich przebiegu.

Przypominam, że tylko pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego mieliśmy kłopoty w trzech szkołach – mówiła minister. Anna Zalewska przypomniała, że uczniowie jednej z tych szkół nie przystąpili do obu części egzaminu z wiedzy humanistycznej: pierwszej egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz drugiej egzaminu z języka polskiego. W dwóch pozostałych szkołach uczniowie nie przystąpili tylko do egzaminu z historii i WOS. Uczniowie z tych trzech szkół będą zdawać te egzaminy w drugim terminie na początku czerwca.

Razem ponad 720 tys. uczniów przystąpiło do egzaminów. Gratulujemy uczniom gratulujemy rodzicom. Mamy nadzieję, że doskonale poradzili sobie ze stresem. Słuchaliśmy ich, kiedy wychodzili z egzaminów, byli zadowoleni. Mamy nadzieję, że to znaczy, że będą mieć doskonałe wyniki z egzaminów – powiedziała minister edukacji.

Do CKE nie dotarły żadne sygnały o jakichkolwiek problemach z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty z obcego języka nowożytnego. Przekazał szef CKE, Marcin Smolik.

358 tysięcy uczniów rozwiązywało zadania z języka angielskiego, 17 tysięcy z języka niemieckiego 1600 osób z języka rosyjskiego, 125 osób z języka francuskiego, 86 uczniów z języka hiszpańskiego i 11 z języka włoskiego. Egzamin trwał 90 min, natomiast dla tych osób, które korzystają z dostosowań będzie trwał 45 min dłużej. Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów z żadnej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, żadnego kuratorium, aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego – podkreślał.

Storna rządowa oraz strajkujący związkowcy mają znów usiąść do rozmów. Rząd apeluje by ZNP podpisało porozumienie, tak jak zrobiła to oświatowa „Solidarność”.

Prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek, że chciałby, aby rozmowy okrągłego stołu w sprawie sytuacji nauczycieli toczyły się w Belwederze, by odbyły się w formule poszerzonej Rady Dialogu Społecznego.

RIRM

drukuj