fot. PAP/Jan Karwowski

Wolny Związek Zawodowy „Solidarność-Oświata” apeluje o odwołanie egzaminów

Wolny Związek Zawodowy „Solidarność-Oświata”, należący do Forum Związków Zawodowych, apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o niezwłoczne odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych, czyli egzaminu ósmoklasisty i matur.

„W obliczu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 podstawowym obowiązkiem władz publicznych jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego polskiego społeczeństwa. W sytuacji wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych uregulowań, które w znaczny sposób ograniczają prawa obywateli nie jest rozsądnym trzymanie w niepewności uczniów klas ósmych i tegorocznych maturzystów w sprawie egzaminów zewnętrznych. Wszyscy walczymy teraz o nasze życie i zdrowie” – czytamy w apelu skierowanym do premiera.

„Za skandaliczne uznajemy wypowiedzi Ministra Edukacji Narodowej i prominentnych polityków rządzących partii o trwających, jakby nic się nie stało, przygotowaniach do przeprowadzenia w kwietniu i maju br. egzaminów zewnętrznych!” – napisał przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata” Sławomir Wittkowicz.

Dodał, że w pełni popiera apele o odwołanie egzaminów wystosowane w ostatnich dniach przez Komitet Nauk Pedagogicznych PAN i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W środę w Polsat News odnosząc się do tych apeli minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powtórzył, że w kwestii dotyczącej szkół, jak i tego, co się obecnie dzieje w sferze życia publicznego, decydujący głos będzie miał minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny.

„To na podstawie ich rekomendacji będziemy podejmowali dalsze decyzje” – powiedział Piontkowski.

Jednocześnie zapewnił, że „na pewno nie będzie to decyzja wydana z dnia na dzień, bo chociażby przygotowanie egzaminu wymaga kilku dni przygotowań logistycznych”. Dopytywany, kiedy w takim razie decyzja zapadnie, powiedział, że na pewno to będzie około tygodnia, a może trochę wcześniej, przed egzaminami.

„Przypomnę, że zamknięcie tradycyjnego sposobu funkcjonowania szkół obowiązuje do 10 kwietnia, czyli tak na prawdę do Świąt Wielkanocnych. Zobaczymy, jak w tym czasie będą rozwijały się stany epidemiczne, i w okolicach Świąt Wielkanocnych na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, pan premier i cały rząd podejmie decyzje odnośnie (…) szkół, ale i innych sfer życia publicznego” – podał minister edukacji.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Ustalona wcześniej przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Od poniedziałku do środy Centralna Komisja Egzaminacyjna publikowała na swoich stronach internetowych arkusze do próbnego egzaminu, by pomóc uczniom klas VIII przygotować się do niego. Od czwartku publikuje arkusze próbnych egzaminów maturalnych. Matury mają rozpocząć się 4 maja.

PAP

drukuj