fot. PAP/Tytus Żmijewski

Rozpoczęły się matury. Dziś egzamin z j. polskiego

Uczniowie ostatnich klas liceów i techników przystąpili dziś do egzaminu maturalnego. O godzinie 9.00 rozpoczęła się część pisemna z języka polskiego. Część ustna odbędzie się 8 maja.

W piątek maturzyści przystąpią do egzaminu z matematyki, a w poniedziałek do pisemnego z języka angielskiego.

Wyniki egzaminów maturalnych są najważniejszym elementem rekrutacji na większość uczelni wyższych – podkreśla poseł Lech Sprawka z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

– Ponieważ jest to formuła egzaminu zewnętrznego, wynik tej matury jest w miarę obiektywny i porównywalny na obszarze całego kraju. Oczywiście w specyficznych uczelniach można byłoby dopuszczać jakieś kierunkowe sprawdziany predyspozycji, natomiast jako ogólna zasada rekrutacji, jak najbardziej. Jeśli chodzi o zdawalność na egzaminie maturalnym, tutaj jakichś wielkich różnic w poszczególnych latach nie widzimy. Zmiany w organizacji matury, np. w zakresie języka polskiego, nie wprowadziły jakichś istotnych zmian. Natomiast istotną zmianą jest wynik matury po wprowadzeniu obowiązkowego egzaminu z matematyki – wskazuje poseł PiS.

Maturzyści nadal mają problemy z obowiązkowym egzaminem z matematyki. Prawie 20 proc. piszących nie zdaje w pierwszym terminie.

W tym roku matury zakończą się 24 maja.

RIRM

drukuj