fot. PAP/Rafał Guz

Komisja edukacji o wniosku ws. wotum nieufności wobec A. Zalewskiej

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży negatywnie zaopiniowała wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej. Wniosek PO o wyrażenie wotum poparło 11 posłów, 20 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Według wnioskodawców – posłów PO – minister edukacji wprowadza chaos i działa na szkodę uczniów. Posłowie PiS-u bronią minister i reformy, którą przygotowała. Mówią, że bez niej mielibyśmy w niedługim czasie „niekontrolowaną” likwidację gimnazjów i liceów.

Poseł Marzena Machałek, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji edukacji, zwróciła uwagę, że wniosek PO jest próbą wprowadzenia chaosu.

– Wnoszenie tego wniosku – w momencie kiedy jest przygotowywana ważna, konieczna i pilna reforma edukacji – jest wprowadzaniem chaosu i próbą przykrycia 8-miu lat nieudolnych działań w zakresie edukacji, 8-miu lat błędnych, fatalnych dla polskiej szkoły decyzji. Dzisiaj nie ma innego wyjścia, dzisiaj trzeba ratować system edukacji, bo gdyby tej reformy nie było – zwracam się tutaj do posłów opozycji, ale patrzę też na stronę związkową – to mielibyśmy niebawem niekontrolowaną likwidację gimnazjów i liceów oraz niekontrolowane zwolnienia nauczycieli – mówiła poseł Marzena Machałek.

Przygotowywane przez resort edukacji zmiany w systemie oświaty przewidują likwidację gimnazjów oraz powrót do modelu 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum.

Ostatecznie o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku o wyrażenie wotum zdecyduje cały Sejm w głosowaniu. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj