fot. pixabay.com

Prace nad projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami

W Sejmie odbędzie się we wtorek wieczorem drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami. W ramach przepisów wprowadzony ma być system kaucyjny na butelki i puszki.

Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Placówki handlowe o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, poseł Rafał Bochenek, tłumaczył, że proponowane przepisy mają prowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

– System kaucyjny będzie oczywiście funkcjonował w sklepach. Kaucja będzie pobierana w punktach sprzedaży przy zakupie produktów. Będą stworzone miejsca skupu dla sklepów, które będą ujęte w tym systemie. Jest to ważna ustawa z punktu widzenia ochrony środowiska, recyklingu i użytkowania wielokrotnie tych samych opakowań, aby ograniczyć produkcję  odpadów – wyjaśnił Rafał Bochenek.

System kaucyjny ma obowiązywać na jednorazowe butelki z plastiku do trzech litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do półtora litra oraz metalowe puszki do jednego litra.

System ten miałby zacząć obowiązywać od 2025 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl