fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm uczcił minutą ciszy ofiary Rzezi Wołyńskiej

Sejm uczcił minutą ciszy ofiary Rzezi Wołyńskiej; po godz. 18.00 posłowie mają zająć się projektem uchwały upamiętniającej ofiary Rzezi Wołyńskiej w jej 80. rocznicę – poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie; ma zająć się m.in. poselskim projektem uchwały w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

Tuż po rozpoczęciu na mównicę sejmową wyszedł prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary. W 80. rocznicę rzezi ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach Rzeczpospolitej, wnoszę o godne upamiętnienie, o ekshumację zwłok naszych rodaków, o pochówek ciał naszych rodaków. Wnoszę o godne upamiętnienie. W imieniu milionów Polaków w imieniu rodzin i środowisk kresowych” – mówił prezes PSL.

„Proszę o oddanie czci ponad 100 tysiącom naszych rodaków pomordowanych w bestialski sposób” – powiedział.

„Nie chodzi o rozdrapywanie ran, chodzi o to, żeby rana się zabliźniła” – dodał prezes PSL, zwracając się jednocześnie do posłów o powstanie i upamiętnienie minutą ciszy wszystkich ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Władysław Kosiniak-Kamysz wnioskował również o zmianę harmonogramu obrad i rozpoczęcie prac od uchwały upamiętniającej 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

„Odpowiednią uchwałę przyjmiemy o godzinie 18.00” – poinformował prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki.

80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali zbrodni na Polakach, w której wyniku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl