fot. PAP/Jacek Turczyk

MRPiPS: projekt ustawy, który ma poprawić skuteczność egzekucji alimentów

Podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego od października 2019 r. do poziomu 800 zł, aktywizację dłużników alimentacyjnych – zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt, który we wtorek przedstawiła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, zakłada także sankcje dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie dłużnika alimentacyjnego. Ponadto propozycja zakłada większe uprawienia Państwowej Inspekcji Pracy – chodzi o dostęp do danych o miejscu przebywania dłużników alimentacyjnych objętych karą ograniczenia wolności w postaci dozoru elektronicznego w celu weryfikacji, czy dłużnicy nie wykonują pracy „na czarno”.

„Projekt zostanie w najbliższych dniach skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych” – poinformowała minister.

„Alimenty to nie łaska rodziców, to obowiązek wobec własnych dzieci” – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

Wyraziła nadzieję, że proponowane rozwiązanie będzie poparte przez społeczeństwo.

„Trzeba skończyć z akceptacją sytuacji, że jest przyzwolenie do tego, że stosujemy szereg wybiegów, żeby nie wywiązać się z obowiązku wobec własnych dzieci” – stwierdziła.

PAP/RIRM

drukuj