fot. PAP/Wojciech Pacewicz

MRPiPS: wnioski o „500 plus” wpływają na bieżąco; system działa dobrze

Bardzo duża ilość zainteresowanych obciążyła system Empatia – jeden ze sposobów na złożenie online wniosków o świadczenia Rodzina 500 plus oraz Dobry start, natomiast problem został już rozwiązany – poinformowało PAP w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W poniedziałek około południa jeden z systemów, za pomocą których można składać wnioski online o świadczenia „500 plus” oraz Dobry star” – Empatia – przestał działać.

Jak uspokoiło MRPiPS po godz. 12.00, problem został rozwiązany. Powodem było obciążenie w związku z bardzo dużą ilością zainteresowanych złożeniem wniosków.

„System działa dobrze; wnioski wpływają na bieżąco” – poinformowało ministerstwo.

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program Rodzina 500 plus, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Od 1 lipca drogą online można także złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu Dobry start.

Składanie wniosków online rozpoczęło się o północy. Do godziny 12.00 w poniedziałek wpłynęło 240 tysięcy wniosków o świadczenie Rodzina 500 plus oraz 120 tysięcy wniosków o wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry start.

W przypadku złożenia wniosku o „500 plus” w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

Świadczenia z programu Dobry start mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu „500 plus”. Wniosek online można złożyć przez stronę https://empatia.mpips.gov.pl/ lub przez bankowość elektroniczną.

Wniosek w formie papierowej składa się w tych samych instytucjach, co wniosek o „500 plus”, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Świadczenie Dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

PAP/RIRM

drukuj