MPiPS chce udoskonalić program Rodzina 500 plus

Za dwa dni mija rok od wejścia w życie programu Rodzina 500 plus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce udoskonalać projekt. W najbliższych dniach ma się ukazać dokument, który będzie szacunkiem całego systemu wsparcia rodzin.

To, co proponuje ministerstwo, to przede wszystkim doprecyzowanie przepisów, które sprawiają trudności w ich interpretacji.

– Są na pewno przepisy, które nastręczają samorządom trudności interpretacyjne, chociażby te, które dotyczą opieki naprzemiennej. Tak jest też z przepisami dotyczącymi utraty i uzyskiwania dochodu – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.

Resort rodziny zakłada także doprecyzowanie dochodu przy ryczałtowcach – zaznacza minister Elżbieta Rafalska.

– Są też takie uwagi, które mówią, że większość osób prowadzących działalność gospodarczą opartą o ryczałt, deklaruje zaniżane dochody i tu też zastanawiamy się, w jaki sposób urealnić te deklarowane dochody – dodaje szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dokument ma być oceną całego systemu wsparcia. Eksperci przyjrzą się więc  świadczeniom rodzinnym, funduszowi alimentacyjnemu, funkcjonowaniu pomocy społecznej. Dokument będzie zawierał rekomendacje i wnioski. Beneficjenci programu 500 plus – jak mówi Elżbieta Rafalska – powinni być spokojni, nie będą się one odnosić do podstaw programu Rodzina 500 plus. Minister proponuje także ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenie rodzinne i wychowawcze.

Pozytywnie na te propozycje odpowiada Katarzyna Stanulewicz z Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Ujednolicenie terminu wpłynęłoby korzystnie zarówno dla rodzin, jak i dla pracowników – tłumaczy.

– Ta systematyczność do tej pory bardzo płynnie wygląda w urzędach i nie byłoby po prostu potrzeby, żeby ponownie rodzice musieli przychodzić, załatwiać sprawy związane z wnioskami – zaznacza Katarzyna Sanulewicz.

Z programu Rodzina 500 plus korzystają obecnie prawie cztery miliony dzieci. To aż 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia. Świadczenie pobiera 63 proc. dzieci mieszkających na wsi i 48 proc. dzieci z miasta. Program jest dobrze postrzegany także za granicą naszego kraju – analizują go ministrowie Chin, Czarnogóry, Łotwy, Litwy, ale też Amerykanie – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.

– Takie zainteresowanie, jaki nasz program wywołał w Europie i nie tylko w Europie – to naprawdę nas zaskoczyło. Każde spotkanie z ministrem innego państwa, nawet gdy tematy zupełnie nie dotykają naszej polityki rodzinnej zawsze wracają do programu 500 plus – podkreśla minister.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w styczniu 2017 r. w naszym kraju urodziło się 35 tys. dzieci. To o 4,2 tys., czyli o 13,6 proc. urodzeń więcej niż w styczniu ubiegłego roku.

Rządowy program 500 plus pozytywnie ocenia 77 procent Polaków. To duża ulga w wychowaniu dzieci – przyznają rodzice, którzy otrzymują takie świadczenie.

– W naszej rodzinie program 500 plus przydaje się ze względu na edukację domową, głównie na cele edukacyjne, czyli na materiały różne do edukacji dzieci, na dodatkowe książki, dodatkowe podręczniki – jak również dodatkowe wyjścia do muzeum czy do teatru – wyjaśnia Anna Bieniek, matka trójki dzieci.

Program 500 plus wpływa także na pobudzenie konsumpcji wewnętrznej, a to z kolei pozytywnie wpływa na naszą całą gospodarkę.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj