Senat: Debata nt. ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W Senacie odbyła się dziś debata nt. ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, której projekt przygotował prezydent Andrzej Duda. 

Ustawa zakłada m.in. powołanie Komitetu Narodowych Obchodów działającego w latach 2017-2021 oraz upamiętnienie wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Jak powiedziała szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, chcemy, żeby obchody 100-lecia niepodległości Polski były wielowymiarowe, związane z odzyskaniem i utrwalaniem naszej niepodległości.

Minister Małgorzata Sadurska podczas debaty była pytana m.in. o to, dlaczego zakres czasowy obchodów został wyznaczony na lata 2017-2021.

Po pierwsze, chcieliśmy, żeby nasza ustawa była kompatybilna i spójna, jeżeli chodzi o czas trwania z programem rządowym. Po drugie, ktoś by powiedział, że 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przypada na 11 listopada 2018 r., ale wszystkie osoby, które chociaż w sposób podstawowy znają historię, wiedzą, że do odzyskania niepodległości też nas prowadziła droga m.in. przez Radę Regencyjną – mówiła prezydencka minister.

W trakcie debaty senatorowie zgłosili do ustawy poprawki. Cztery z nich zgłosił senator Bogdan Borusewicz z PO, natomiast dwie zaproponował senator Jerzy Czerwiński z PiS.

Pierwsza odnosi się do ram czasowych obchodów. Druga natomiast dotyczy zmiany tytułu ustawy oraz nazwy komitetu na „Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską”.

Senator Jerzy Czerwiński wskazał, dlaczego zmiana tytułu ustawy jest tak istotna.

Z jednej strony będzie spójność samego tytułu i nazwy komitetu z tym, o czym mówi ustawa, bo dalej cały czas używane jest sformułowanie „odzyskanie niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską”. Z drugiej strony ma to jeszcze głębszy sens. Sformułowanie „odzyskanie niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej” sugeruje, że taki byt, jak niepodległość RP istnieje i ktoś z zewnątrz nam tę niepodległość odzyskuje – powiedział senator Czerwiński.

Poprawki rozpatrzy teraz senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl