[TYLKO U NAS] S. Karczewski do uczestników konferencji „Pamięć i Nadzieja” z Izraela: Chciałbym, aby nasze państwa zbliżyły się, rozumiały i myślały wspólnie o przyszłości

Pamiętając o tych dramatycznych wydarzeniach, dramatycznych historiach, o tym dramacie, który przeżyli ludzie (…) miejmy nadzieję, że to miejsce, ta znajomość, te nasze kontakty będą prowadziły do dialogu, do pokazania światu jak wiele nas łączy, bo łączy nas umiłowanie wolności, suwerenności i radości wspólnego życia – mówił podczas Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i Nadzieja” w Kaplicy Pamięci przy toruńskim sanktuarium marszałek Senatu Stanisław Karczewski.  

Powinniśmy mocno krzyczeć, żeby nigdy więcej nie było wojny, żeby nigdy więcej nie było tego okrucieństwa – akcentował.

– W tym miejscu i po tych świadectwach trudno jest cokolwiek powiedzieć, bo właściwie powinno się albo milczeć, albo krzyczeć. Milczymy patrząc na nazwiska bohaterów, za którymi kryje się heroizm, łzy, strach, niepewność następnego dnia. Stoimy i powinniśmy milczeć, ale z drugiej strony po tym milczeniu, refleksji i modlitwie (…) powinniśmy mocno krzyczeć, powinniśmy krzyczeć jak te anioły w cztery strony świata, żeby nigdy więcej nie było wojny, żeby nigdy więcej nie było tego okrucieństwa – podkreślił.

Marszałek Senatu powiedział, iż liczy na to, że takie spotkania jak dzisiejsze będą przybliżały do siebie Polaków oraz Żydów. Miejmy nadzieję, że to miejsce, ta znajomość, te nasze kontakty będą prowadziły do dialogu, do pokazania światu jak wiele nas łączy, bo łączy nas umiłowanie wolności, suwerenności i radości wspólnego życia – mówił.

– Chciałbym, żeby to przesłanie również w sposób symboliczny przez tych młodych ludzi, którzy prowadzą dzisiejsze spotkanie, było drogowskazem dla młodzieży, dla naszych następców – bo tak naprawdę to wszystko, co robimy, to robimy dla nich, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków. Bardzo chciałbym, żeby w przyszłym roku, w roku, w którym będziemy my Polacy obchodzili setną rocznicę odzyskania niepodległości po wielu latach zniewolenia, a Państwo w 70. rocznicę proklamowania państwa Izrael, nasze państwa zbliżyły się, rozumiały i myślały wspólnie o przyszłości – wskazał marszałek Stanisław Karczewski.

RIRM

 

drukuj