Senat przyjął nowelizację ustawy o Karcie Polaka

Wprowadzone w ustawie zmiany mają ułatwić posiadaczom Karty m.in. osiedlanie się w Polsce oraz ubieganie się o polskie obywatelstwo. Według szacunków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzięki nowelizacji do kraju może przyjechać kilkadziesiąt tysięcy Polaków ze Wschodu.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Artur Warzocha zwracał uwagę podczas dyskusji, że mamy moralny obowiązek zadośćuczynienia Polakom, którzy nie ze swojej winy znaleźli się poza granicami RP.

To swoje moralne zobowiązanie adresujemy oczywiście przede wszystkim do tych Polaków, których losy wypchnęły niejako poza granice Rzeczypospolitej, czyli tych, którzy mieszkają na wschód od Bugu, zarówno w części europejskiej, jak i azjatyckiej dawnego Związku Sowieckiego. Przypomnę, że w tym sensie wypełniamy swój obowiązek, wynikający z Konstytucji RP, a poszczególne ustawy, w tym ustawa o Karcie Polaka jest niejako rozwinięciem tego obowiązku i doprecyzowaniem i doborem odpowiednich instrumentów w celu realizacji tego zadania, które wynika z Konstytucji – powiedział Artur Warzocha.

Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia, żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

Karta, umożliwia m.in. refundację wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl