Powstaje Technologiczne Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości

Większa skuteczność i lepsza koordynacja zwalczania cyberprzestępczości to główne cele utworzenia specjalnej komórki do walki z internetowymi oszustami, na które wskazuje wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Prace nad powołaniem jednostki już trwają.

Technologiczne Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości ma być wsparciem dla policjantów z komend wojewódzkich. Komórka będzie dostarczać myśl technologiczną, sprzęt oraz specjalistyczne systemy informatyczne.

Policja wskazuje, że obecnie przestępcy w sieci są coraz bardziej zuchwali. Włamują się do systemów bankowych, kradną poufne dane albo czyszczą konta.

Wiceminister Jarosław Zieliński podkreśla, że problem oszustów w Internecie stale narasta.

– Trzeba temu przeciwdziałać. Żeby to było skuteczne, policja potrzebuje odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, które pozwoli skuteczniej niż dotąd działać. Chodzi o zakres zapobiegania przestępczości w cyberprzestrzeni i monitorowania tych treści, które mogą prowadzić do przestępstwa i przede wszystkim tych, które są przejawem przestępczości. Mowa oczywiście o ogólnodostępnych portalach i stronach internetowych, a więc nie ma żadnych obaw. Jeżeli ktoś by formułował pytania: Czy może to być kontrola przekazywanych informacji w trybie internetowym? – nie. Chodzi o ogólnodostępne strony internetowe – te, które wszyscy możemy czytać. Trzeba po prostu wychwytywać te treści, które mogą stanowić przejaw przestępstwa albo do przestępstwa prowadzić – tłumaczy Jarosław Zieliński.

Najczęstszym celem cyberoszustów jest zysk finansowy. Śledczy wskazują jednak, że coraz bardziej nasila się wykorzystanie sieci przez pedofilów do dystrybucji pornografii dziecięcej. Wielu takich przestępców jest wyłapywanych, jednak część pozostaje nieuchwytna. Stworzenie Centrum ma poprawić efektywność ich ścigania.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl