fot. twitter.com/RepublikaTV

[TYLKO U NAS] J. Zieliński: Zapowiedź protestu ze strony policyjnego związku zawodowego jest dla mnie niezrozumiała

Mam wrażenie, że względy polityczne o tym decydują, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów taką akcję postanowił podjąć – mówił na antenie Radia Maryja w piątkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje do policjantów, by nie brali udziału w strajku, który zapowiedział Zarząd Główny NSZZ Policjantów. Resort zapowiada jednocześnie gotowość do rozmów ze związkowcami.

Zapowiedź protestu ze strony policyjnego związku zawodowego jest dla mnie zupełnie niezrozumiała – powiedział Jarosław Zieliński.

– Nie mają żadnej podstawy merytorycznej i mam wrażenie, że jakieś inne względy o tym decydują, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów taką akcję postanowił podjąć – ocenił.

Przez osiem lat rządów PO i PSL nie było żadnych działań, które wzmacniałyby policję czy inne formacje mundurowe, nie było programu modernizacji służb mundurowych, podwyżek, nie było tego wszystkiego, co robimy teraz – mówił.

– Wdrażamy ważny program modernizacji z kwotą prawie 9 mld 200 mln zł. dla czterech służb MSWiA na cztery lata. Podwyżki były, są, następne będą. W ramach programu modernizacji oraz innych działań średnie uposażenie funkcjonariuszy, policjantów i innych pracowników pozostałych formacji wzrośnie razem między 2016 r. a 2019 r. o 800 zł. (…) Budujemy nowe komendy, komisariaty, odnawiamy posterunki policji. Mamy ważne projekty. Robimy wszystko, żeby podnieść prestiż i godność zawodu policjanta – stwierdził gość Radia Maryja.

Policyjny związek zawodowy (…) próbuje protestować przeciwko temu, co w gruncie rzeczy jest powodem do optymizmu – dodał.

Potwierdzam, że dialog ze związkiem zawodowym policjantów jest realizowany – zapewniał wiceminister MSWiA.

– Jest mnóstwo spotkań. Powołaliśmy z inicjatywy pana ministra Joachima Brudzińskiego specjalnego pełnomocnika do kontaktu ze związkowcami. (…) Ten dialog jest cały czas aktualny – powiedział.

Polityk przypomniał także, że „policyjny związek zawodowy (…) wystąpił z płaszczyzny rozmów, jaką stanowi Forum Dialogu Społecznego przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji”.

– Można powiedzieć, że to po stronie związku nastąpiły powody, które wskazywałyby na to, że związek nie chce rozmawiać w formule wszystkich związków. To miało miejsce po uchwaleniu ustawy dezubekizacyjnej. Mam wrażenie, że to była reakcja polityczna. Związek wśród swoich przedstawicieli nie ukrywał negatywnego nastawienia do tej ustawy. Myślę, że tutaj można szukać źródeł zmiany stosunku do współpracy i porozumienia – mówił Jarosław Zieliński.

Całą rozmowę z wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim w piątkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj