W niedzielę mija piąta rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

W niedzielę mija 5. rocznica beatyfikacji Jana Pawła II, której dokonał Benedykt XVI. Proces beatyfikacyjny, jeden z najkrótszych w historii, trwał pięć i pół roku. Po raz pierwszy od tysiąca lat papież wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

We Mszy św. beatyfikacyjnej 1 maja 2011 roku na placu Świętego Piotra uczestniczyło około miliona osób, wśród nich ponad 100 tysięcy Polaków. Przybyło również 90 oficjalnych delegacji z całego świata, w tym prawie dwudziestu prezydentów. Natychmiast po ogłoszeniu papieża błogosławionym rozpoczęły się przygotowania do jego kanonizacji, która nastąpiła niecałe trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku.

W ostatnich godzinach życia Jana Pawła II włoski publicysta katolicki, jego literacki współpracownik Vittorio Messori podkreślił jego wielkość na łamach dziennika „Corriere della Sera”, który ukazał się rano 2 kwietnia 2005 roku.

– Nie jesteśmy prorokami, ale zwykłymi realistami, przewidując, co będzie jednym z pierwszych zadań nowego papieża, któremu poświęci się on – mamy co do tego pewność – z oddaniem i radością. Będzie nim rozpoczęcie procedury beatyfikacji Karola Wojtyły, polskiego księdza, papieża o imieniu Jan Paweł II – napisał Vittorio Messori.

Postulaty natychmiastowego wyniesienia papieża na ołtarze zostały po raz pierwszy sformułowane podczas uroczystości pogrzebowych 8 kwietnia 2005 r. na placu Świętego Piotra. Przedstawiciele włoskich ruchów katolickich przynieśli wtedy transparenty z hasłem „Santo subito” (natychmiast święty).

Wybrany wtedy Benedykt XVI ogłosił niespodziewanie, podczas spotkania w bazylice Świętego Jana na Lateranie, że zgadza się na odstąpienie od wymaganego przez przepisy kościelne okresu pięciu lat oczekiwania na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego po śmierci kandydata na ołtarze.

Proces beatyfikacyjny na pierwszym szczeblu diecezjalnym rozpoczął się, także na Lateranie, 28 czerwca 2005 r. Przez wiele następnych miesięcy w Rzymie i w Krakowie zebrano zeznania i świadectwa około 120 osób: współpracowników i przyjaciół Jana Pawła II, a także polityków, wśród nich byłych polskich prezydentów – Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Jako potrzebny do beatyfikacji cud wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia z choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Na tę samą chorobę cierpiał papież.

Całe postępowanie kanoniczne zakończyło się w Watykanie na początku 2011 r. Datę 1 maja, czyli Święto Pracy i uroczystość świętego Józefa Robotnika, wybrano dlatego, że przypadała wtedy Niedziela Miłosierdzia Bożego, ustanowiona przez papieża Polaka.

Po beatyfikacji trumnę ze szczątkami Jana Pawła II złożono w grobowcu w kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej, tuż obok Piety Michała Anioła.

Jako dzień wspomnienia liturgicznego papieża wybrano wtedy 22 października, rocznicę inauguracji jego pontyfikatu w 1978 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl