fot. PAP/EPA

Wojsko Polskie otrzyma nowoczesny sprzęt

Czołgi Abrams trafią do Polski w przyszłym roku – zapowiada minister Mariusz Błaszczak po rozmowach z szefem Pentagonu. Kryzys na Wschodzie jest jednym z argumentów za tym, by zwiększać środki na obronność.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Prowadził rozmowy z szefem Pentagonu Lloydem Austinem m.in. na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Kryzys na Wschodzie jest jednym z argumentów za tym, by zwiększać środki na obronność, co dostrzegają także przedstawiciele Pentagonu. Polska chce pozyskać od Amerykanów czołgi M1Abrams.

– Pierwsze czołgi Abrams trafią do Polski już w przyszłym roku. Mogę powiedzieć, że z punktu widzenia szefa Pentagonu wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi Abrams jest jak najbardziej zasadne, gdyż buduje interoperacyjność między siłami Polski i USA – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

W sprawie zakupu czołgów szef MON będzie rozmawiał także z sekretarz wojsk lądowych, która przyleci do Polski w październiku. W ostatnich latach Polska zawarła kilka przełomowych umów modernizacyjnych ze Stanami Zjednoczonymi. Nasze wojsko pozyskało nowoczesne samoloty F-35, zestawy rakietowe Patriot i moduły ogniowe Himars.

TV Trwam News

drukuj