USA. Szczerski i Soloch rozmawiali z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i szef BBN Paweł Soloch omówili w Waszyngtonie współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa zbiorowego na spotkaniach w Pentagonie i z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Herbertem R. McMasterem.

Minister Szczerski, który do Waszyngtonu przybył z Miasta Meksyk, gdzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w oficjalnej wizycie państwowej, podkreślił istotne zbliżenie stanowisk obu stron w „najważniejszych dla Polski kwestiach: przyszłości NATO, przyszłości polityki wschodniej, naszej oceny stanu bezpieczeństwa i zagrożeń dla bezpieczeństwa”.

„Widzimy pozytywną ewolucję, mamy to samo stanowisko w podstawowych zagadnieniach, podczas gdy wcześniej wszyscy obawiali się wielkiej zmiany” – zauważył minister. Dodał, że „kontekstem rozmowy” w Białym Domu było zbliżające się spotkanie na szczycie NATO w Brukseli pod koniec maja.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, wtórując Szczerskiemu, stwierdził, że wszystkie spotkania w Waszyngtonie wykazały, iż „Stany Zjednoczone nie rezygnują, nie zwalniają tempa realizacji postanowień wynikających ze spotkania na szczycie NATO w Warszawie i z porozumień bilateralnych”.

Minister Soloch poinformował, że jako kolejny przedstawiciel władz polskich wyraził gotowość zwiększenia zaangażowania Polski w walce z tzw. Państwem Islamskim i terroryzmem. Deklarowana przez Polskę gotowość zwiększenia roli w walce z międzynarodowym terroryzmem – zdaniem szefa BBN – „została wyjątkowo dobrze przyjęta”.

Generał McMaster, który przyszedł na spotkanie z polskimi prezydenckimi ministrami bezpośrednio po bezprecedensowej naradzie w Białym Domu w sprawie Korei Północnej z udziałem najbliższych doradców prezydenta USA Donalda Trumpa i wszystkich senatorów, był żywo zainteresowany opiniami polskich gości na bieżące zagadnienia polityki wobec Rosji, sytuacji na Ukrainie i w Afganistanie.

Sytuacji w Afganistanie amerykańscy stratedzy poświęcają ostatnio sporo uwagi. Minister obrony James Mattis, który w poniedziałek złożył niespodziewaną wizytę w Kabulu, zapowiedział przedstawienie nowej amerykańskiej strategii w tej najdłużej prowadzonej przez Stany Zjednoczone wojnie.

Szef Gabinetu Prezydenta RP z zadowoleniem podkreślił, że wszyscy jego rozmówcy byli „niezwykle zainteresowani” lansowaną przez Polskę i Chorwację „koncepcją Trójmorza”.

Minister Szczerski podczas poprzedniej wizyty w Waszyngtonie na początku lutego br. przedstawił poprzednikowi McMastera, Michaelowi Flynnowi, w imieniu prezydenta Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla prezydenta Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. Wtedy przywódcy Polski i Chorwacji mieli nadzieję, że do wizyty Trumpa w Polsce dojdzie podczas planowanego na lipiec Szczytu Trójmorza.

Podczas rozmowy z korespondentami polskich mediów akredytowanymi w Waszyngtonie Szczerski powiedział w środę, że „(…) po obu stronach istnieje wola spotkania”. Wyjaśnił, że w grę wchodzą dwie możliwe daty wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce: przed bądź po spotkaniu na szczycie państw NATO w Brukseli albo zgodnie z nadziejami przywódców Chorwacji i Polski na początku lipca, kiedy Trump planuje udział w spotkaniu grupy G20 w Hamburgu.

Szef Gabinetu Prezydenta RP i szef BBN w drodze powrotnej do Polski zatrzymają się w Nowym Jorku, aby wspomóc kampanię na rzecz wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Kluczowe głosowanie w tej sprawie planowane jest na 2 czerwca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl