fot. PAP/EPA

Peru: Prezydent zdymisjonował premiera po dziesięciu tygodniach sprawowania urzędu

Prezydent Peru, lewicowy katolik Pedro Castillo, po dziesięciu tygodniach sprawowania urzędu zdymisjonował premiera Guido Bellido, który swoimi działaniami wywołał kryzys gabinetowy na tle stosunków z kapitałem prywatnym.

Prezydent Pedro Castillo – ogłaszając dymisję premiera – potwierdził swe zobowiązania wobec prywatnych inwestorów złożone w kampanii wyborczej, a jednocześnie obietnice dotyczące „walki o zdrowie, przeciwko głodowi i nędzy”. Premier Guido Bellido próbował prowadzić radykalnie lewicową politykę, podważając wiarygodność bardziej umiarkowanego kursu, jaki od objęcia prezydentury stara się realizować prezydent Pedro Castillo.

Lewicowy radykał Guido Bellido wywołał – nie pierwszy już raz w czasie swego krótkiego urzędowania – kryzys w gabinecie rządowym, kierując rodzaj ultimatum do przedsiębiorstwa eksploatującego największe peruwiańskie złoża gazu. Zagroził, że jeśli nie zgodzi się ono dopuścić państwa do znacznie większego udziału w zyskach, jego rząd znacjonalizuje złoża.

To właśnie te działania premiera miały być bezpośrednim powodem dymisji, którą zmuszony był złożyć na ręce prezydenta Pedra Castillo.

Przyczyną konfliktu, jaki narastał wewnątrz gabinetu rządowego, stały się także takie działania dotychczasowego premiera jak wezwanie ministra spraw zagranicznych, Oscara Maurutura, aby złożył dymisję po tym, jak zastępca szefa MSZ zakwestionował legalność władz Wenezueli i prezydentury Nicolasa Maduro.

W ostatnich dniach narastało w łonie rządu niezadowolenie z powodu nieuzgadnianych z prezydentem działań premiera.

W wygłoszonym orędziu telewizyjnym do narodu prezydent Pedro Castillo – oświadczając, że przyjmuje dymisję premiera – potwierdził swe zapewnienia składane podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych dotyczące gwarancji dla inwestorów prywatnych działających „uczciwie i z poczuciem społecznej odpowiedzialności”.

Podkreślił jednocześnie, że „pozostaje wierny swemu zobowiązaniu, iż na pierwszym miejscu będzie stawiał rozwiazywanie wielkich problemów, jakimi są zdrowie, głód i ubóstwo”. Prezydent mówił z naciskiem o potrzebie „zachowania praworządności” naruszonej przez dotychczasowego szefa rządu.

Pedro Castillo zapowiedział na późne godziny wieczorne zaprzysiężenie nowego gabinetu, po zmianie szefa rządu.

Według mediów peruwiańskich nowym premierem zostanie przedstawicielka umiarkowanej Lewicy, była wiceprzewodnicząca Kongresu, adwokatka Mirtha Vasquez, znana ze swej długoletniej działalności w dziedzinie obrony praw obywatelskich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl