Kończy się proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów

W Watykanie dobiega końca proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów zamordowanych w Peru. Dziś mamy poznać ostateczną decyzję Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w sprawie rychłej beatyfikacji misjonarzy.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1996 roku w miasteczku Pariacoto, gdzie pracowali na misji i gdzie zginęli. Od 2002 roku toczy się postępowanie kanoniczne w Watykanie. Według portalu Vatican Insider – dziś ma się odbyć głosowanie nad całością dokumentacji procesu beatyfikacyjnego i po nim poznamy ostateczną decyzję zgody papieża Franciszka.

Polscy męczennicy pracowali niezwykle gorliwie, byli kilkakrotnie prześladowani – mówi ks. prof. dr hab. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

– Dali się poznać, jako bardzo gorliwi kapłani, którzy z radością, chętnie służyli ludziom. Nie podobało się to miejscowym przedstawicielom partyzantki. Bracia stanęli im na drodze, ponieważ pokazywali, że przy pomocy wiary chrześcijańskiej, ludzie mogą wzajemnie pojednać się, mogą stać się dla siebie braćmi. Nie zaprzestali swojej działalności, nie przestraszyli się i ponieśli śmierć męczeńską. Dlatego możemy się cieszyć razem z franciszkanami tą niezwykłą odwagą ich braci, którzy stają na ołtarzu jako wyznawcy wiary w Jezusa Chrystusa – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Machniak.

Bracia udali się na misje do Peru w 1988 roku. Trzy lata później zostali zamordowani z rąk terrorystów maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak.

Bojownicy otoczyli klasztor, związali zakonników i wywieźli samochodami za wioskę, gdzie zabili ich strzałami w tył głowy.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl