fot. PAP/Mateusz Marek

Szef MON: Polska jest bezpieczna

Polska jest bezpieczna; mamy coraz liczniejszą i nowoczesną armię, jesteśmy obecni w NATO, mamy dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi – wskazał w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do napiętej sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Mariusz Błaszczak, pytany w telewizji wPolsce.pl o bezpieczeństwo Polski w kontekście napiętej sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej, ocenił, że nasz kraj jest bezpieczny. Argumentował, że polska armia jest coraz bardziej liczna, używa nowoczesnego sprzętu. Wskazał też na obecność Polski w NATO i dobre relacje z USA.

Minister przypomniał o podpisanej 15 sierpnia ub. roku umowie o wzmocnionej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

„Relacje ze Stanami Zjednoczonymi dotyczą trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, co jest niezwykle ważne. Z Polski dowodzone są lądowe siły amerykańskie, operujące na wschodniej flance NATO” – podkreślił szef MON.

Zaznaczył przy tym, że Polska jest nie tylko „biorcą” deklarowanego przez NATO bezpieczeństwa, ale też jego „dawcą”. Wskazał na aktywność polskich wojsk m.in. na Łotwie i w Rumunii.

„Jesteśmy tak aktywni, bo okazując solidarność wobec naszych sojuszników, liczymy, że w sytuacji, w której zostalibyśmy zaatakowani, sojusznicy będą solidarni wobec nas” – powiedział minister.

Określając politykę Rosji jako agresywną, Mariusz Błaszczak przypomniał o wkroczeniu armii tego kraju do Gruzji w 2008 r. i na Ukrainę w 2014 r. Zaznaczył, że Polska odbudowuje swoje zdolności obronne na wschodzie kraju, kupuje nowoczesny sprzęt.

„W 2018 r. podpisałem kontrakt w sprawie zakupu systemu Patriot, w 2019 r. w sprawie rakiet HIMARS, a w 2020 r. kupione zostały najnowocześniejsze samoloty na świecie – F-35” – zwracał uwagę minister obrony.

„Po rozbrojeniu Polski przez rząd koalicji PO-PSL, szczególnie rok 2011 był dramatyczny, jeżeli chodzi o likwidację jednostek wojskowych, od 2015 r. sytuacja się zmienia. Powołałem do życia 18. Dywizję Zmechanizowaną, która operuje we wschodniej części naszego kraju. Koalicja PO-PSL rozbrajała wschodnia Polskę, otwierając drzwi na oścież Putinowi” – zauważył Mariusz Błaszczak.

Według niego najlepszą tarczą obronną jest posiadanie broni ofensywnej. „Chodzi o to, by pokazać, że zaatakowani, odpowiemy” – podkreślił.

Na wschodzie Ukrainy, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację – alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

W sprawie sytuacji na wschodzie Ukrainy prezydent Andrzej Duda zwołał w środę specjalną odprawę z udziałem kierownictwa MON, najwyższego dowództwa armii i służb. Paweł Soloch, szef Bezpieczeństwa Biura Narodowego, podkreślał po spotkaniu, że mamy do czynienia z nieznaną od lat koncentracją sił rosyjskich, a sytuacja na Ukrainie jest poważna. „Nie zgadzamy się na nową agresję wobec tego kraju” – mówił. Dodał, że wobec wzrostu napięcia i koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą potrzebne jest współdziałanie w ramach NATO i UE, a odprawa zwołana przez prezydenta wpisuje się w przygotowania stanowiska Polski na forum tych organizacji. [czytaj więcej] 

 

PAP

drukuj