fot. PAP/Piotr Polak

Kolejny krok w modernizacji polskiej armii

Do polskiego wojska trafią nowe pociski rakietowe Feniks. To dopiero pierwszy etap rozwoju i modernizacji wyposażenia wojska – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W polskich zakładach Mesko w województwie świętokrzyskim podpisano w czwartek umowę na dostawę nowych pocisków rakietowych Feniks.

– Ważne jest to, żeby polski przemysł zbrojeniowy się rozwijał. Jest to niezbędne przy procesie rozwoju Wojska Polskiego, zarówno liczebnego, jak i przy procesie modernizacji wyposażenia – podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Te nowe wyposażenie to 820 pocisków przeznaczonych do przenoszenia głowic odłamkowo-burzących. Rakiety mają dwa razy dłuższy zasięg od tych dotychczas używanych.

To jest potwierdzenie zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego, zakładów Mesko S.A do produkcji takich pocisków. Oczywiście to jest pierwszy etap, to jest wstęp, to jest dopiero wstęp – wskazał minister Mariusz Błaszczak.

To nie jedyna dobra wiadomość dla polskiego wojska i przemysłu zbrojeniowego. Minister Mariusz Błaszczak ogłosił, że wciąż rosną kwoty lokowane w polskim przemyśle zbrojeniowym.

6 miliardów 851 milionów złotych to wartość kontraktów lokowanych przez agendy Ministerstwa Obrony Narodowej w polskim przemyśle zbrojeniowym – stwierdził szef MON.

W ostatnich latach wartość takich kontraktów wynosiła niecałe 4 mld złotych. Docelowo do 2026 roku kwota przeznaczona na modernizację polskiego wojska ma wynosić 185 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj