fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Szef MON: Pełną gotowość operacyjną Żelazna Dywizja osiągnie w 2021 r.

18 Dywizja Zmechanizowana osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Pełną gotowość operacyjną Żelazna Dywizja osiągnie w 2021 r. – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w czwartek podczas wizyty w Dowództwie 18 Dywizji w Siedlcach.

„18 Dywizja Zmechanizowana rośnie w siłę. Działania związane z formowaniem Żelaznej Dywizji odbywają się zgodnie z planem” – zapewnił szef MON w Siedlcach. Podkreślił, że celem 18 Dywizji jest obrona wschodnich granic Polski.

„Kiedy w 2011 r., tu, w Siedlcach, likwidowano batalion, w Legionowie likwidowano dywizję, w Lublinie likwidowano brygadę, otwarta została wschodnia część Polski, pozbawiona dużych jednostek wojskowych. Wtedy o bezpieczeństwo nie dbano. Zmiana w podejściu zapewnienia bezpieczeństwa ojczyźnie nastąpiła w 2015 r. wraz z rządem, w którym jestem ministrem obrony” – powiedział min. Mariusz Błaszczak.

Dodał, że od 2015 r., od kiedy prezydentem jest Andrzej Duda, „jest inne podejście do bezpieczeństwa naszej ojczyzny”.

Mariusz Błaszczak wraził też zadowolenie, że 18 Dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną i zapowiedział, że w przyszłym roku Dywizja osiągnie pełną zdolność operacyjną. Ocenił, że formowanie Dywizji przebiega sprawnie.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1278647928903663618

Przypomniał, że w jej składzie są trzy brygady, a jedna z nich – 21.- pełni „obowiązki NATO-wskie”. Szef MON ocenił, że 1 Brygada Pancerna, która też jest formowana, stanowi „bardzo wrażany element w systemie obronności” Polski.

„Już powstaje 19 Brygada Zmechanizowana z siedzibą w Lublinie. Powstają także jednostki, których zadaniem jest logistyka, wsparcie. Wiec 18 Dywizja się rozwija” – mówił szef MON.

Wspomniał, że wojsko przejęło już dawne lotnisko w Białej Podlaskiej, gdzie jest tworzony garnizon wojskowy.

„Funkcjonuje system obrony wschodniej części naszego kraju” – zapewnił.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1278652199527161857

„Ludzie czują się bezpieczniej kiedy widzą, że Wojsko Polskie jest na miejscu, kiedy widzą, że realnie ćwiczy obronę naszego kraju. To też odstrasza ewentualnego agresora. Ewentualny agresor wie, że Wojsko Polskie jest profesjonalne, że jest z roku na rok liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt” – powiedział szef MON.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl