PAP/Tomasz Waszczuk

Min. M. Błaszczak: Ćwiczenia na Drogowych Odcinkach Lotniskowych będą prowadzone cyklicznie

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, zapowiedział w Ruskowie, że ćwiczenia na Drogowych Odcinkach Lotniskowych będą prowadzone cyklicznie.

Minister spotkał się w piątek z żołnierzami uczestniczącymi w ostatnim dniu manewrów na drodze wojewódzkiej nr 604 w województwie warmińsko-mazurskim.

To tzw. Drogowy Odcinek Lotniskowy, który w razie potrzeby może być wykorzystywany jako prowizoryczne lotnisko dla samolotów wojskowych.

Mariusz Błaszczak wskazał, że ten odcinek zmodernizowano w latach 2020-2022 i zapowiedział modernizację kolejnych.

– Postawiłem dowódcom polecenie, żeby przedstawili rekomendacje, które kolejne (odcinki – red.) należy zmodernizować do stanu, jaki widoczny jest tutaj. Długość pasa wynosi 2,5 km, a szerokość to 36 metrów – to pozwala na lądowanie i obsługę kilku samolotów. To niezwykle ważne, jeżeli chodzi o gotowość bojową sił powietrznych. Chciałbym jednak podkreślić, że w całą operację, której świadkami byliśmy, są zaangażowane inne wojska, chociażby wojska przeciwlotnicze – powiedział szef MON.

Tegoroczne ćwiczenia polskich lotników z wykorzystaniem Drogowego Odcinka Lotniskowego to pierwsze tego typu działania od 20 lat. W manewrach wykorzystano m.in. myśliwce F-16 i MiG-29. Odcinek drogi, na którym odbyło się szkolenie, będzie zamknięty do 3 października.

Szef MON zapowiedział, że w kolejnych ćwiczeniach wezmą udział m.in. południowokoreańskie myśliwce FA-50.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl