fot. flickr.com

W sobotę Słowacy ruszą do urn

W sobotę na Słowacji odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Ich wynik może przesądzić o dalszym wsparciu tego kraju na rzecz pogrążonej w wojnie Ukrainy.

– Te wybory są tak naprawdę wyborem pomiędzy powrotem do przeszłości, co proponuje pan Fico, drogą do międzynarodowej izolacji, może nawet zwrotem naszej polityki zagranicznej na Wschód, a pójściem naprzód. Możemy wybrać przyszłość demokratycznej Słowacji będącej aktywną częścią Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Możemy wybrać przyszłość, w której wreszcie zaczniemy coś robić z problemami systemowymi, przed którymi stoimy – czy to w edukacji, czy w opiece zdrowotnej. Przyszłość, w której w końcu powstrzymamy negatywną tendencję opuszczania naszego kraju rok po roku – powiedział Michal Šimečka, przewodniczący partii Postępowa Słowacja.

Przedwyborcze sondaże dają przewagę socjaldemokratom, na czele których stoi właśnie były premier Robert Fico. Jego wygrana mogłaby oznaczać m.in. zmianę podejścia co do wsparcia sąsiadującej ze Słowacją Ukrainy, to jest do zakończenia pomocy wojskowej.

– Jesteśmy krajem pokojowym. Nie wyślemy na Ukrainę ani jednej amunicji i będziemy nalegać, aby Unia Europejska wykorzystała wszystkie swoje siły i jak najszybciej wsparła rozmowy pokojowe – podkreślił Robert Fico.

Zgodnie z informacją tamtejszego urzędu statystycznego, po przedterminowych wyborach parlamentarnych wszystkie protokoły komisji wyborczych będą przekazywane wyłącznie drogą elektroniczną, co ma usprawnić sporządzenie ostatecznych wyników. Uprawnionych do głosowania jest około 4 milionów 300 tysięcy obywateli. Nie wiadomo jeszcze, ilu z nich odda swój głos korespondencyjnie. Chodzi tu o Słowaków mieszkających poza granicami kraju, których w dniu wyborów nie będzie w ojczyźnie. W celu zwiększenia frekwencji organizacje pozarządowe zorganizowały specjalne bezpłatne pociągi dla Słowaków mieszkających w Czechach. Pociągiem z Pragi wyruszyło w piątek ponad 1000 osób, z czego 60 procent stanowili studenci.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl