PAP/Darek Delmanowicz

Podkarpackie: minister obrony narodowej na ćwiczeniach Grupy Bojowej UE

Wojsko Grupy Bojowej UE jest przygotowane do tego, żeby odpowiedzialnie pełnić dyżur – powiedział w piątek na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który oglądał ćwiczenia żołnierzy.

Ćwiczenia Common Challange-19 były kulminacyjnym punktem ponad półtorarocznego przygotowania żołnierzy Grupy Bojowej UE do dyżuru pozwalającego krajom UE na szybką odpowiedź na zagrożenia kryzysowe. W skład grupy wchodzi wojsko polskie, czeskie, słowackie, węgierskie i chorwackie.

Po ćwiczeniach na briefingu minister przypomniał, że Polska od 15 lat jest w Unii Europejskiej i jest aktywna, jeżeli chodzi o wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony.

„Zależy nam na tym, żeby ta polityka była komplementarna z tymi działaniami, które są podejmowane przez sojusz Północnoatlantycki. Właśnie przykładem takiej współpracy w ramach V4 (Grupy Wyszehradzkiej) razem z wojskiem chorwackim jest objęcie dyżuru przez europejską Grupę Bojową od połowy tego roku” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON dodał, że ćwiczenia, które obserwował w Nowej Dębie stanowiły certyfikacje umiejętności i gotowości grupy.

„To był test do przejęcia odpowiedzialności, do przejęcia dyżuru, jeżeli chodzi o zapewnienie reakcji w sytuacji kryzysowej” – mówił Mariusz Błaszczak.

Minister podziękował wszystkim żołnierzom i dowódcą za przygotowanie ćwiczeń, „za zaangażowanie i profesjonalizm”.

Trzon grupy stanowią żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Mariusz Błaszczak podkreślił, że są to żołnierze doświadczeni, którzy byli na misjach.

„To żołnierze, którzy mają świadomość podejmowanych działań, którzy są profesjonalistami” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj