MON: W Legionowie powstanie wojskowy szpital; ma być gotowy w 2022 r.

Wojskowy szpital z miejscami dla 90 pacjentów powstanie w Legionowie. Ma być gotowy w 2022 r. – zapowiedział w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Będzie to filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM), mieszczącego się przy ul. Szaserów w Warszawie.

Jak poinformowano, placówka w Legionowie ma służyć nowo tworzonej dywizji wojsk operacyjnych, stacjonującym w Polsce wojskom sojuszniczym oraz dwóm mazowieckim brygadom obrony terytorialnej. Prace budowlane mają ruszyć wiosną przyszłego roku, a zakończenie inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2022 roku.

„W Legionowie powstanie szpital, filia WIM” – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON podpisał decyzję zatwierdzającą koncepcję rozbudowy WIM. Według ministra, oznacza to „rozbudowę i wzmocnienie” Instytutu.

Mariusz Błaszczak dodał, że starania o szpital w Legionowie sięgają roku 1980 i powstawania tutejszej „Solidarności”.

„Szpital do dziś w Legionowie nie powstał. Przez lata ci, którzy jeszcze dziś rządzą w Legionowie, w powiecie legionowskim, w sejmiku województwa mazowieckiego, często mówili na ten temat. Oni obiecywali, ale nie realizowali. Ja nie obiecuję, ale realizuję” – powiedział minister obrony narodowej.

„Na szczęście w 2015 r. wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Priorytetem naszego rządu jest bezpieczeństwo. My odbudowujemy potencjał obronny RP. Wcześniej ten potencjał był pomniejszany” – mówił polityk, przywołując likwidację I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Jak dodał Mariusz Błaszczak, „odkąd rządzi PiS, wojska w powiecie legionowskim przybywa”.

Przypomniał też decyzję o sformowaniu nowej dywizji na wschód od Wisły.

„To też jest obszar działania WIM i jego filii” – zaznaczył.

Minister podkreślił, że szpital „będzie przede wszystkim służył Wojsku Polskiemu, ale z usług tego szpitala będą mogli korzystać również mieszkańcy Legionowa i powiatu legionowskiego”.

Zapewnił również, że do czasu powstania filii WIM w Legionowie będzie nadal działała specjalistyczna przychodnia wojskowa, która po powstaniu szpitala zostanie z nim zintegrowana.

„Koncepcja zakłada powstanie szpitala wojskowego” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że na konieczność budowy szpitala wskazują też potrzeby tutejszego Centrum Szkolenia Policji.

„Zależy nam na tym, żeby opieka zdrowotna była zapewniona dla Wojska Polskiego, dla polskiej Policji, ale także dla mieszkańców powiatu legionowskiego” – powiedział szef MON.

Zgodnie z założeniami, w skład szpitala mają wejść oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny, ginekologiczno-położniczy. W sprawie tych dwóch ostatnich trwają rozmowy między MON a resortem zdrowia.

Mariusz Błaszczak powiedział, że koncepcję powołania szpitala przygotował dyrektor WIM, gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. Dyrektor podkreślił natomiast, że koncepcja szpitala ma służyć wzmocnieniu wojskowej służby zdrowia w tym rejonie.

„Ale wybiegamy w przyszłość i myślimy o tym, że szpital – oprócz WIM – będzie zapleczem dla flanki wschodniej, dla wojsk sojuszniczych stacjonujących na północnym-wschodzie, a także dla nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej i dwóch powstających na terenie Mazowsza brygad obrony terytorialnej” – zaznaczył prof. Grzegorz Gielerak.

„Powstaje szpital, który – będąc filią WIM – naturalnie przejmie wszystkie procedury i kompetencje, jakie Instytut prezentuje. Z dniem powstania będzie to placówka o najwyższym poziomie referencyjnym, co z punktu widzenia zasad i warunków prowadzenia ewakuacji medycznej oraz etapowego leczenia ma kapitalne znaczenie i wpisuje się w koncepcję zabezpieczenia medycznego wojska” – mówił generał.

Nowoczesny budynek szpitalny powstanie przy ul. Zegrzyńskiej 8, na części działki będącej dotychczas w użytkowaniu Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl