fot. https://twitter.com/mblaszczak

Wojska USA zmierzają do Polski. Amerykanie informują, że Rosja szuka pretekstu, by rozpocząć inwazję na Ukrainę

Żołnierze USA, którzy wzmocnią bezpieczeństwo we wschodniej flance NATO, są już w drodze do Polski. Amerykanie informują, że Rosja szuka pretekstu, by rozpocząć inwazję na Ukrainę.

Wojska Stanów Zjednoczonych udają się do Polski i Niemiec. To sygnał solidarności, gdy grozi nam rosyjska inwazja na Ukrainę – mówi minister obrony, Mariusz Błaszczak.

– Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO pokazuje, że USA i Sojusz Północnoatlantycki poważnie traktują zagrożenie ze strony Rosji i podejmują zdecydowane kroki odstraszające – wskazuje minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1488899909155753984?s=20&t=v0FV2SMPCgOTcH_vWbVYLA

Amerykanie i NATO dostrzegają, że nie da się pomóc Ukrainie bez Polski – zaznacza prof. Mieczysław Ryba, politolog, i wytyka błędy administracji USA, która w chaosie wycofywała wojska z Afganistanu oraz pozwoliła na dokończenie budowy Nord Stream 2, by podtrzymać dobre relacje z Niemcami.

– Atak na Ukrainę jest konsekwencją tych błędów. Wydaje się, że jest tam jakaś refleksja. Stąd powrót do polityki skierowanej na Polskę – zauważa prof. Mieczysław Ryba.

W Polsce stacjonować będą wojska 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

„Trwa przygotowanie do przyjęcia sił głównych. (…) W Polsce jest już grupa przygotowawcza. Łącznie w ramach przerzutu przybędzie 1700 żołnierzy” – przekazuje na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Dr Bogdan Pliszka, politolog, tłumaczy, że nie sięga się po wojska powietrznodesantowe w celu obrony.

– Amerykanie  jasno dają do zrozumienia Władimirowi Putinowi, że szykują się do wojny. Dywizja powietrznodesantowa to jednostka skrajnie ofensywna – wyjaśnia dr Bogdan Pliszka.

Według Amerykanów Rosja szuka pretekstu, by rozpocząć inwazję.

– Jedną z opcji jest sfabrykowanie ataku rzekomych sił ukraińskich na suwerenne terytorium Rosji lub osoby rosyjskojęzyczne – zwraca uwagę rzecznik Pentagonu, John Kirby.

Pretekst, po który miałaby sięgnąć Rosja, przybrałby formę propagandowego nagrania. Na wideo znalazłyby się zniszczone miejsca, zwłoki, aktorzy grający żałobników, a także sprzęt wojskowy, jakim dysponują Ukraina i państwa Zachodu.

– Nie wiemy, czy Rosja koniecznie to wykorzysta, czy sięgnie po inną opcję w najbliższych dniach. Upubliczniamy to, aby odwieść Rosję od kontynuowania niebezpiecznej kampanii zmierzającej do ataku militarnego – zaznacza rzecznik Departamentu Stanu USA, Ned Price.

Od wojny próbuje odwieźć Rosję Turcja. Prezydent tego kraju spotkał się z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim. Chce być mediatorem między Moskwą i Kijowem.

– Jesteśmy gotowi użyć dowolnego formatu, byle tylko udało nam się zatrzymać wojnę – mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W czwartek telefonicznie z prezydentami Rosji i Ukrainy rozmawiał prezydent Francji Emmanuel Macron. 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl