[TYLKO U NAS] Min. M. Błaszczak: Naszą intencją było przypomnienie, że wybiliśmy się na niepodległość dzięki ofiarności młodych ludzi

Naszą intencją było przypomnienie, że wybiliśmy się na niepodległość 100 lat temu dzięki ofiarności młodych ludzi, którzy przystępowali do Legionów marszałka Józefa Piłsudskiego, do innych formacji, które tworzyły Wojsko Polskie – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W 17. polskich miastach dziś po południu odbędą się pikniki wojskowe. Organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej wydarzenia będą przebiegać pod hasłem „Służymy Niepodległej”. To okazja do świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uczestników festynów czeka wiele atrakcji. Będą m.in. występy artystyczne, pokazy sprzętu wojskowego, konkursy i tradycyjna grochówka. W programie wszystkich pikników o godz. 16.00 zaplanowane jest wspólne śpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego: „Marsz Pierwszej Brygady”.

Szef MON wyjaśnił, że pikniki mają m.in. przypomnieć rolę Wojska Polskiego w odzyskiwaniu niepodległości.

– Naszą intencją było przypomnienie, że wybiliśmy się na niepodległość 100 lat temu dzięki ofiarności młodych ludzi, którzy przystępowali do Legionów marszałka Józefa Piłsudskiego, do innych formacji, które tworzyły Wojsko Polskie. A następnie, dwa lata później, obroniliśmy Rzeczpospolitą Polską przed atakiem sowieckim. Temu służy przypomnienie roli Wojska Polskiego w całym procesie odzyskiwania niepodległości – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Podczas pikników przeprowadzana będzie kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, a w wybranych miejscach staną mobilne punkty krwiodawstwa, gdzie będzie można włączyć się w kampanię „Niepodległą mamy we krwi”.

Miasta, które biorą udział w akcji to m.in.: Warszawa, Toruń, Lublin, Wrocław i Katowice. Wykaz wszystkich lokalizacji pikników znajduje się na stronie resortu obrony narodowej.

RIRM

drukuj