fot. PAP/Rafał Guz

MON i Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisały umowę dot. rozwijania projektów na rzecz modernizacji armii

Ministerstwo Obrony Narodowej i Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisały list intencyjny dotyczący wzmocnienia współpracy w ramach tworzenia nowej polityki innowacyjności w Wojsku Polskim.

W resorcie obrony powstaje obejmujący 15 lat plan badań, który będzie miał za zadanie skoordynowanie działań na rzecz wdrażania w wojsku nowych pomysłów. Wszystko ma opierać się na potencjale polskich badaczy i naukowców.

Już teraz w armii wdrażane są projekty stworzone w ramach ośrodków badawczych Sieci Łukasiewicz – to m.in. specjalne roboty. „Powołamy osobny departament, który zajmie się innowacjami” – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Umowa zintensyfikuje naszą współpracę, nie jest czymś nowym. Chciałbym podkreślić, że jest bardzo ważnym mechanizmem, by w pełni wykorzystać wszystkie możliwości, jakie przed nami stoją. W ramach struktury Ministerstwa Obrony Narodowej powstanie departament innowacji, który będzie odpowiedzialny za działania, których celem jest zwiększenie możliwości wykorzystania potencjału polskich ośrodków badawczych – oznajmił szef MON.

Szef Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński wskazał, że działania ośrodków mają pozwolić polskiej armii włączyć się w wyścig technologiczny. Obecnie w ramach Sieci w 12 polskich miastach funkcjonują 33 instytuty badawcze, które zatrudniają 4,5 tys. naukowców. Sieć Badawcza Łukasiewicz jest trzecią największą siecią tego typu w Europie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj