Szef polskiego MON z wizytą w Paryżu

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, udaje się dziś do Paryża. Spotka się, m.in. z ministrem obrony narodowej Francji, a także szefem francuskiego odpowiednika BBN.

Rozmowy prowadzone przez min. Antoniego Macierewicza mają dotyczyć szerszej współpracy wojskowej. W trakcie ich trwania pojawi się prawdopodobnie temat Caracali. Spekuluje się, że wizyta szefa MON-u może być kluczowa dla sprawy francuskich helikopterów.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony, zwraca uwagę, że wkrótce stanowisko w tej sprawie powinno zająć Ministerstwo Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju jeszcze przez tydzień ma czas, żeby podjąć ostateczną decyzję, co do tego przetargu. Dajmy szasnę Ministerstwu Rozwoju, żeby wypowiedziało się w tej sprawie – co do pakietu offsetowego, czy rzeczywiście jest on korzystny dla naszego kraju, czy w ogóle sama dostawa tych 50 śmigłowców za niebagatelną kwotę ponad 13 mld złotych jest słuszna i właściwa i czy nas po prostu na ten kontrakt stać – mówi poseł Wojciech Skurkiewicz.

W kwietniu ubiegłego roku rząd PO-PSL zakwalifikował ofertę „Airbus Helicopters” do etapu testów i końcowych negocjacji. Odrzucił natomiast oferty firm, które mają swoje zakłady w Mielcu i Świdniku.

PZL Świdnik domaga się zamknięcia przetargu na 50 śmigłowców dla armii bez wyboru oferty. Producent ma walczyć o swoje prawa w sądzie.

RIRM

drukuj