fot. twitter.com/mblaszczak

Szef MON: Ponad 9 tys. żołnierzy i pracowników wojska zaangażowanych w walkę z koronawirusem

W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 9101 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1618 jednostek sprzętu – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Do tej pory ok. 30 tys. żołnierzy przeszło szkolenia medyczne. Docelowo wszyscy żołnierze zostaną przeszkoleni i będą mogli wspierać m.in. cywilną służbę zdrowia” – podkreślił minister w sobotnim wpisie na Twitterze.

Żołnierze od początku pandemii m.in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków.

We wszystkich województwach działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które udzielają wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji m.in. kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów, dezynfekcyjne zespoły zadaniowe, mobilne zespoły medyczne i personel medyczny, kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu wyposażony w 100 łóżek przeznaczony do kwarantanny i udzielania pomocy potrzebującym oraz budynek wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzania kwarantanny.

W stałej gotowości jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa.

PAP

drukuj