fot. PAP/Marcin Obara

Dziś obchodzimy Święto Wojska Polskiego

Centralne uroczystości z tej okazji odbędą się w Warszawie. W programie świętowania jest m.in. defilada wojskowa w Alejach Ujazdowskich.

W obchodach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojskowych oraz samorządowych.

Ostatni rok dla Wojska Polskiego upłynął pod znakiem wielu sukcesów. Zaliczyć można do nich m.in. zakup nowego sprzętu oraz powołanie WOT. MON przyjęło także plan rozwoju Polskich Sił Zbrojnych na kolejne lata.

Michał Dworczyk wiceminister obrony narodowej podkreśla, że działania rozwojowe, jakie podejmuje resort, zmierzają do tego, aby Polska mogła w przyszłości bronić się samodzielnie.

– Mamy szanse, w przewidywalnej perspektywie, uczynić polskie siły zbrojne na tyle sprawnymi, żeby Polska samodzielnie mogła się bronić. Jednocześnie wzmacniamy sojusze. Coraz więcej wojsk amerykańskich stacjonuje na terenie Rzeczpospolitej. Polska jest ważnym graczem w NATO. Armia jest modernizowana. Kupowany jest nowy sprzęt. W związku z tym można powiedzieć, że mijający rok był dobrym rokiem dla polskich sił zbrojnych. Minister Macierewicz prowadzi konsekwentnie modernizację i rozbudowuje polskie siły zbrojne. Powstaje nowy ich rodzaj – wojska obrony terytorialnej – mówił min. Michał Dworczyk.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

RIRM

drukuj