fot. Tomasz Strąg

Szef MON: Doniesienia, że płk Sochan ma dowodzić kontyngentem w Afganistanie są nieprawdziwe

Doniesienia, że dowodzenie polskim kontyngentem w Afganistanie ma objąć płk Agnieszka Sochan to fake news – oświadczył dziś szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Odnosząc się do informacji, że płk Sochan miałaby otrzymać awans generalski, odpowiedział, że żadna tego rodzaju decyzja nie zapadła.

Pytany, czy płk Sochan – jak podają media – obejmie dowództwo w Afganistanie, Błaszczak odparł: „To jest fake news”.

Odnosząc się do kwestii ewentualnego jej awansu na pierwsza kobietę-generała w służbie czynnej w polskim wojsku, minister powiedział: „Ja bardzo cenię, poznałem panią pułkownik Sochan, współpracuje z panią płk Sochan, ale takie dywagacje nie służą zarówno pani pułkownik, jak i sprawie”.

„Każdy żołnierz w WP ma szansę, żeby zostać generałem, pani pułkownik Sochan jest oficerem, który jest zaangażowany w pracę, w służbę, ale żadna decyzja tego rodzaju nie zapadła” – dodał.

„Nie chciałbym żeby pani pułkownik, słuchając mojej wypowiedzi, odebrała tę wypowiedź jako ocenę jej służby. Ja mam wysoką ocenę służby pani pułkownik, ale żadne decyzje nie zapadły” – zastrzegł.

Jak podawały media, resort na dowódcę 9. Zmiany PKW w Afganistanie przygotowywał płk Sochan, która w czasie, gdy na czele MON stał Antoni Macierewicz, była szefową Centrum Operacyjnego, zajmującego się m.in. promocją resortu i kontaktami z mediami. Media zaznaczały, że pułkownik nie ma doświadczenia dowódczego ani liniowego. Spekulowano też, że jako pierwsza kobieta w służbie czynnej otrzyma generalski awans w Wojsku Polskim.

PAP/RIRM

drukuj