Zaangażowanie MON przeciwko ISIS

Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego – zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W najbliższych tygodniach mają zostać ustalone szczegóły działań. Szef resortu obrony nie wykluczył jednak planów rozpoznawczych i szkoleniowych. O walce z dżihadystami minister Antoni Macierewicz rozmawiał z ministrem obrony USA Ashem Carterem.

– To będzie zależało od tego, jaki rodzaj akcji przeciwko owym terrorystom zostanie podjęty. Jeżeli minister mówi o jakichś formach rozpoznania i szkolenia, jak rozumiem, tych sił, które w tym wszystkim by uczestniczyły, to powiedziałbym – jest to taka bardzo ostrożna wersja naszego udziału. Inaczej, jeśli pojawiłaby się taka sytuacja, że angażujemy się militarnie. Polska ma pewne doświadczenie, ponieważ uczestniczyliśmy w operacjach na terenie Iraku i Afganistanu, a więc w naszych siłach zbrojnych są żołnierze, którzy potrafią tego typu zadania wykonywać. Ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę to zagrożenie, które się pojawiło od wchodu i generalnie politykę rosyjską, sądzę, że na mniej nas dzisiaj stać niż przedtem – mówi prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony Narodowej.

Dziś po zakończeniu rozmów ministrów obrony NATO w Brukseli odbędzie się spotkanie przedstawicieli koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, której przewodzą Stany Zjednoczone. Należy do niej kilkadziesiąt państw, w tym wszyscy członkowie NATO.

W listopadzie 2015 roku, po zamachach terrorystycznych w Paryżu, Polska złożyła deklarację gotowości do pomocy w walce z tzw.  Państwem Islamskim. O wsparcie koalicji przeciwko IS apelowały również Stany Zjednoczone.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl