fot. PAP/Marcin Kmieciński

Szef MON na pikniku „Służymy Niepodległej” : Jesteśmy dumni z polskich żołnierzy

Jesteśmy dumni z polskich żołnierzy, z tego, że stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Byliśmy, jesteśmy i będziemy Polakami. Wszyscy służymy niepodległej – powiedział Mariusz Błaszczak w środę, podczas rodzinnego pikniku „Służymy Niepodległej” na błoniach PGE Narodowego.

Podczas imprezy organizowanej przez MON i instytucje Wojska Polskiego błonia PGE Narodowego zamieniły się w plenerowy pokaz możliwości polskiej armii. Tysiące uczestników z zainteresowaniem odwiedzało poszczególne punkty, przy których żołnierze opowiadali o prezentowanym sprzęcie.

Całe rodziny zwiedzały wnętrza czołgów, które ze szczegółami opisywali żołnierze. Można było zobaczyć z bliska wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, albo wziąć do ręki karabin maszynowy i namierzyć potencjalny cel.

Zorganizowano mobilną strzelnicę ćwiczebną, a także saperski tor przeszkód, z którego każdy śmiałek mógł skorzystać.

Wojsko zaprezentowało także zestaw rozpoznania biologicznego, ratowniczo-leczniczy kontenerowy zestaw hiperbaryczny oraz kontener morskiego wsparcia inżynieryjnego, służący m.in. do wydobywania zatopionego sprzętu w portach morskich.

Spore zainteresowanie budził 1,5-metrowy bezzałogowy statek powietrzny BSP Orbiter v2014, którym można sterować nawet z odległości 50 km.

Uzbrojenie prezentowali m.in.: żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków z Gdyni i jednostek specjalnych, takich jak GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów, Formoza, NIL i AGAT.

Chętni mogli także odwiedzić stoiska promocyjne Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego RSZ, Żandarmerii Wojskowej czy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie prezentowano indywidualne uzbrojenie żołnierzy.

 Wojsko zachęcało także do wstąpienia do służby i udzielało niezbędnych informacji. Kandydatów poszukiwały także uczelnie wojskowe, w tym Akademia Sztuki Wojennej i Wojskowa Akademia Techniczna.

Przez cały czas trwania pikniku żołnierze serwowali tradycyjną wojskową grochówkę. Chętnych nie brakowało, w kolejki po zupę ciągnęły się na kilkaset osób. Żołnierze częstowali także chlebem wypiekanym na miejscu.

Pod PGE Narodowym stanęła scena, na której swoje talenty prezentowali artyści z wojskowych klubów. Ok. godz. 17.00 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył nagrody laureatom Niepodległościowego Festiwalu Piosenki i Tańca organizowanego w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego 2018”.

Wyróżniona młodzież otrzymała okolicznościowe dyplomy i upominki. Po wręczeniu nagród minister podziękował mieszkańcom za udział w pikniku i wspólnym świętowaniu razem z wojskiem.

„Dziś jest piękny dzień, święto Wojska Polskiego. Defilada wojskowa, jak słyszałem od ludzi, nie miała równych sobie wcześniej. Zgadzacie się?” – zapytał szef MON, a zgromadzony pod sceną tłum przytaknął.

„Jesteśmy dumni z polskich żołnierzy, z tego, że stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Święto obchodzone jest w niezwykłym roku, stulecia odzyskania niepodległości, na cześć zwycięskiej bitwy, która wywarła niesamowite wrażenie na świecie, która przesądziła losy świata, która pozwoliła na to, żebyśmy zachowali naszą niepodległość i nie dopuściła, by komunizm rozlał się dalej na zachód” – powiedział Mariusz Błaszczak.

„Jestem głęboko przekonany, że dzięki postawie naszych przodków w 1920 roku zachowaliśmy naszą tożsamość narodową. Byliśmy, jesteśmy i będziemy Polakami. Wszyscy służymy niepodległej” – podkreślił minister.

PAP/RIRM

drukuj