Szef BBN: Sytuacja na Ukrainie jest poważna. Wymaga współdziałania sojuszników w ramach NATO

fot. twitter.com/prezydentpl

Sytuacja na Ukrainie jest poważna i wymaga współdziałania przede wszystkim sojuszników w ramach NATO, ale także partnerów w regionie – powiedział na konferencji Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W Warszawie zakończyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę odprawa na temat sytuacji na granicy Ukrainy z Rosją. Uczestniczyli w niej: szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, najwyżsi dowódcy wojska i szefowie służb.

Po obradach Paweł Soloch relacjonował, że chodziło o ocenę sytuacji u naszego wschodniego sąsiada w kontekście koncentracji rosyjskich wojsk i związanych z tym skutków.

– To był dość szczegółowy brief, który jest elementem działań, jakie prezydent dokonuje w ostatnich dniach. Wczoraj rozmawiał z sekretarz generalną OBWE. Tematem była również Ukraina. Za chwilę będzie rozmawiał z prezydent Mołdawii. Dzisiejsza narada, którą zwołał prezydent, wpisuje się w przygotowania naszego stanowiska z naszymi sojusznikami w NATO, z naszymi partnerami w Unii Europejskiej. Sytuacja na Ukrainie jest poważna. Wymaga współdziałania przede wszystkim sojuszników w ramach NATO, ale także naszych partnerów w regionie – oznajmił szef BBN.

Rosja koncentruje wojska przy granicy z Ukrainą. Według ukraińskiego MSZ liczba rosyjskich wojsk wkrótce przekroczy 120 tysięcy. Kijów wezwał Zachód do nałożenia na Rosję nowych sankcji.

Władimir Putin wygłosił w środę orędzie do Zgromadzenia Federalnego, w którym zapewnił, że praca nad nowymi systemami rosyjskiego uzbrojenia idzie zgodnie z planem. Zapowiedział, że do końca 2022 roku do służby trafi pierwszy pułk uzbrojony w całości w międzykontynentalne rakiety balistyczne Sarmat.

RIRM

drukuj