Światowe bezpieczeństwo tematem dzisiejszego szczytu NATO

Finansowanie wysiłku zbrojeniowego i obronnego państw NATO oraz walka z terroryzmem – to dwa główne tematy, jakie zostaną podjęte podczas dzisiejszego szczytu NATO w Brukseli. Na przebieg tych rozmów może wpłynąć ostatnie wydarzenie w Manchesterze.  

Szczyt NATO będzie okazją do dyskusji nad światowym bezpieczeństwem oraz systemem obrony państw Sojuszu. Uczestnicy szczytu poświęcą także uwagę finansowaniu wojsk oraz walce z terroryzmem. Ostatni zamach w Manchesterze może zatem istotnie rzutować na tę dyskusję.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oczekuje również rozmowy na temat obrony wschodniej flanki.

– Nie tylko na Ukrainie, ale na całej flance wschodniej, to zagrożenie jest intensywne. Podczas rozmowy z sekretarzem obrony USA otrzymałem absolutne zapewnienie co do zaangażowania USA w tę obronę – wskazał Antoni Macierewicz.

Jednak, jak zauważa prof. Andrzej Gil, Polsce wiele udało się zyskać podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie, zatem tym razem nasz kraj może niewiele załatwić w tej sprawie.

– Nie mówi się teraz o wschodniej flance. Wiemy jednak, że wojska amerykańskie stacjonują w Polsce, i jest to jakieś połowiczne rozwiązanie, ale jest. Nie spodziewam się natomiast, żeby Polska wystąpiła z jakimiś przełomowymi teoriami – wskazał prof. Gil.

Jak dodał profesor, majowy szczyt NATO w Brukseli może okazać się tylko spotkaniem, które pozwoli politykom załatwić między sobą sprawy niekoniecznie związane z Sojuszem.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl